Zemědělské plodiny bude možná nutné přešlechtit tak, aby vydržely dlouhá sucha a povodně. Ilustrační foto

Zemědělské plodiny bude možná nutné přešlechtit tak, aby vydržely dlouhá sucha a povodně. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Globální oteplování ovlivní v Česku jaro i brambory

  • 56
Za padesát let budou české brambory šlechtěnou plodinou, sucha budou střídat ničivé povodně, podzim a jaro se zkrátí. To pokud se naplní předpovědi dvou a půl tisíc vědců, kteří se minulý týden shodli, že se člověk pravděpodobně podílí na globálním oteplování.

Klimatické změny by měly vážné následky i pro Česko.

"Počátkem dubna vyjde podrobnější analýza, která řekne, jak se tyto změny projeví v jednotlivých regionech," říká klimatolog Jan Pretel.

Změny jsou patrné už teď
Zatímco některé části světa bude podle teoretiků globálního oteplování sužovat hladomor, střední Evropa zůstane těch nejhorších důsledků ušetřena.

Přesto tu, platí-li tato teorie, ubude vody v řekách, přibude škůdců a některé plodiny se budou muset geneticky upravovat, aby přežily.

Podle klimatologa Radima Tolasze se změny projevují už teď: "Počasí je variabilnější, než by odpovídalo průměru: povodně, sucha, srážky, to je podle mého názoru důsledek globálního oteplování."

Česko je jednou ze zemí, které dodržují Kjótský protokol. V něm se státy zavázaly, že výrazně sníží emise skleníkových plynů do atmosféry. "Snížení v Česku je výraznější než kde jinde. To je ale způsobené spíš změnou v průmyslu než Kjótským protokolem," říká Tolasz.

V rámci postkomunistických zemí je Česko, co se týče vypouštění oxidu uhličitého do vzduchu, vzorné. "Mezi zeměmi Evropské unie jsme ale tak na patnáctém šestnáctém místě," dodává Tolasz.

Budeme sklízet dvakrát do roka?
Právě velké množství kysličníku uhličitého v atmosféře je podle většiny vědců hlavní příčinou globálního oteplování.

Nejde však jen o skleníkové plyny. "Mnozí ekologové v souvislosti se změnou klimatu ignorují vliv nešetrných zásahů člověka do krajiny, jako je kácení lužních lesů nebo rozorání mezí, což má přímou souvislost s povodněmi," řekl před časem Pretel.

Klimatolog Tolasz je přesvědčen, že výsledek, ke kterému došli vědci minulý týden v Paříži, je až příliš pesimistický. "Osobně jsem zastáncem toho, že si příroda pomůže sama. Na druhou stranu, když se dva a půl tisíce vědců na něčem shodne, už to má nějakou váhu," míní Tolasz. - více zde

Globální oteplení by nemuselo mít jen devastující účinky. Podle některých teorií by mohlo být léto tak dlouhé, že by se v Česku mohlo sklízet dvakrát do roka. Zemědělské plodiny by však bylo nutné přešlechtit tak, aby vydržely dlouhá sucha a povodně a aby odolávaly plísním i škůdcům.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video