Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Globální oteplování: člověk možná ovlivňuje klima jen málo

  10:04aktualizováno  10:04
Je možné, že globální klima ovlivňuje tolik "přirozených" faktorů, že jsou veškeré lidské vlivy nevýznamné.

Lidé podporující konferenci OSN o klimatu. Bali, říjen 2007. | foto: Reuters

Europoslanci v Bruselu,  bez velkého uvažování, odsouhlasili  klimatickou "energetickou reformu“. V zásadě jde o způsob, jak se budou do roku 2020 snižovat emise skleníkových plynů o 20 procent.

Ve státech Evropské unie bude zaveden povinný nákup emisních povolenek pro vypouštění oxidu uhličitého, včetně poněkud problematického ukládání těchto plynů do podzemí. Pro státy produkující více než 30 procent energie z pevných paliv byly schváleny určité úlevy. K těm patří i Česká republika. Například spočítané zdražení elektřiny u nás o jednu třetinu bude pouze o něco nižší.

Pomůže to klimatu?

Uspořená dvě procenta budou mnohonásobně nahrazena vyšším emitováním v rozvíjejících se ekonomikách především v Číně, Indii, s otazníkem pro USA. Bez málo pravděpodobné dohody s těmito státy nemá celý projekt žádný věcný smysl.

Cenou za uvedená opatření budou obrovské dosud nikým nedefinované ekonomické náklady včetně  sociálních  dopadů. Projeví se mimo jiné ve značném zdražování průmyslových a spotřebních produktů, omezování výroby průmyslových podniků, propouštění zaměstnanců, zvyšování inflace a značně snížené konkurenceschopnosti států Unie oproti ostatním světovým ekonomikám. Je prognózováno, že uvedená opatření sníží globální emise skleníkových plynů o pouhá  dvě procenta. Je otázkou zda se tím pomůže klimatickým změnám, neboť uspořená dvě procenta budou mnohonásobně nahrazena vyšším emitováním v rozvíjejících se ekonomikách především v Číně, Indii, s otazníkem pro USA. Bez málo pravděpodobné dohody s těmito státy nemá celý projekt žádný věcný smysl.

Velká propagace politiků i vědců ve všech mediích je věnována katastrofickým změnám klimatu ospravedlňujícím  nákladná ekonomická opatření. Na druhém břehu však stojí i značné množství vědců, jejichž názory jsou skromně a nebo vůbec publikovány.

Hlasy vědců, hlasy z druhého břehu

Například  na  letošní  Mezinárodní konferenci o klimatických změnách v New Yorku došli vědci a výzkumníci k závažným závěrům. Globální klima se vždy měnilo a vždy měnit bude, nezávisle na lidské činnosti, oxid uhličitý není pouze škodlivinou, ale naopak je nezbytný pro všechen život na Zemi.

Prohlašují, že zakotvit v legislativě pro průmysl a pro obyvatele nákladné regulace za účelem dosažení redukce emitování skleníkových plynů budou mít nepatrný dopad, neboť budoucí vývoj globálních klimatických změn není objektivně prokázán. Taková opatření znatelně utlumí národohospodářský rozvoj a tím omezí ekonomickou schopnost společnosti přizpůsobit se nevyhnutelným změnám klimatu. 

Konstatují, že současné plány na omezování antropogenních emisí skleníkových plynů jsou chybnou politikou, která by měla být zaměřena na řešení skutečných a vážných problémů lidstva.

Jinak řečeno nejsou žádné přesvědčivé důkazy o tom, že emise skleníkových plynů v minulosti, v současnosti a v budoucnosti mohou být příčinou  změn klimatu. Nynější změny klimatu zřejmě nejsou jen důsledkem činnosti člověka, ale i vlivu přírodních faktorů.

kdo ovlivňuje?

Je možné, že globální klima ovlivňuje tolik "přirozených" faktorů, že jsou veškeré lidské vlivy nevýznamné. Závažný vliv na klima má především vodní pára i aerosoly.

Další nedávná konference o globálním oteplování pořádaná ve Vídni i  v anglickém Exeteru britským ministerským předsedou Tony Blairem dospěly k závěrům, že oxid uhličitý je sice jednou z možných příčin globálního oteplování, zdaleka ne však jedinou. 

Je možné, že globální klima ovlivňuje tolik "přirozených“ faktorů, že jsou veškeré lidské vlivy nevýznamné. Závažný vliv na klima má především vodní pára i aerosoly. Je nutné konstatovat, že vědci nemohou s jistotou určit průměrnou teplotu Země v roce 1900 i hlouběji v minulosti. Řada  výzkumů dokládá, že změny teplot na Zemi jsou převážně způsobovány změnami ve sluneční aktivitě.

Je velkou politickou chybou, že hlasy z druhého břehu jsou politiky a environmentalisty silně potlačeny. Zda budou značné a zatím nevyčíslitelné náklady bez jakýchkoli i malých záruk účinné, přinesou nejbližší léta.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v Rozstřelu

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Miroslav Kalousek po jednání s prezidentem Milošem Zemanem.
ZÁPISNÍK: Několik slov chvály

O jednom kolegovi novináři a o nadávání na média. O české otázce a třech divadelních představeních. A také gratulace Miroslavu Kalouskovi, to jsou témata...  celý článek

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.
ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To jsou témata zápisníku "Minulý týden"...  celý článek

Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Mnoho podobných jich je na eMimino.cz.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.