Glenn nejenom první, ale i nejstarší

- Vesmír se opět dostal na první místo amerických médií: první americký astronaut, sedmasedmdesátiletý senátor John Glenn, je znovu na oběžné dráze. Ve čtvrtek se vypravil v raketoplánu Discovery na cestu okolo Země. Část americké veřejnosti podezřívá kosmickou agenturu NASA, že Glennovým startem chtěla opět vzbudit pozornost. To je velmi pravděpodobné. Nicméně v každém případě má důvěryhodný vědecký důvod či záminku.
Vesmír se opět dostal na první místo amerických médií: první americký astronaut, sedmasedmdesátiletý senátor John Glenn, je znovu na oběžné dráze. Ve čtvrtek se vypravil v raketoplánu Discovery na cestu okolo Země.
Část americké veřejnosti podezřívá kosmickou agenturu NASA, že Glennovým startem chtěla opět vzbudit pozornost. To je velmi pravděpodobné. Nicméně v každém případě má důvěryhodný vědecký důvod či záminku.
Existují totiž mnohé styčné body mezi působením stavu beztíže na lidský organismus a vlivem stárnutí. Startem Glenna, o němž vedou lékaři po více než 40 let záznamy a který je ve výborném zdravotním stavu, tedy mohou získat nové podněty ke studiu obou otázek.
Členy posádky Discovery jsou i dva lékaři - Japonska Čijaki Mukajová a Scott Parazynski. Někteří kritici tvrdí, že lékaři letí právě kvůli Glennovi, ale to NASA popírá: Pro oba jsme připravili sérii experimentů už dřív. A Glenn byl do posádky přičleněn dodatečně.
Když loni 20. února po oslavě 35. výročí svého letu odletěl Glenn z Washingtonu domů do města New Concorde v Ohiu, oznámil, že popáté už do Kongresu kandidovat nebude. Ovšem to už pracoval na svém návratu do vesmíru.
V roce 1995 musel jako člen senátního výboru pro otázky stárnutí pročíst různou odbornou literaturu. Uvědomil si, jak blízko k sobě má fyziologie stárnutí a fyziologie kosmických letů. Začal o tom debatovat s odborníky. A v polovině roku 1996 požádal ředitele NASA Daniela Goldina o návrat mezi astronauty.
Goldin se radil s experty. Chtěl slyšet i názor Glennova starého přítele Toma Millera. "Dovedeš si představit, co vše se může za letu stát?" odpověděl Miller. "Mé srdce říká ano, můj mozek ne."
Další lékaři a odborníci byli mnohem určitější. Začátkem roku měl Goldin všechna doporučení pohromadě: Glenn je zdráv a jeho let může mít vědecký význam.
Senátora podpořili i jeho straničtí rivalové. Například republikánský senátor John McCain označil demokrata Glenna "za jednoho z největších žijících amerických hrdinů, který vždy sloužil své vlasti dobře a čestně".
Zato mezi bývalými Glennovými kolegy vzbudila jeho nominace rozporuplné reakce. Šestašedesátiletý Al Worden, který se procházel po Měsíci, říká, že kdyby prožil 24 let v Senátu a měl takové politické kontakty jako Glenn, určitě by také chtěl po NASA, aby ho poslala nahoru. Betty Grissomová, žena astronauta, který uhořel v kabině Apollo v roce 1967, považuje Glennův let za odměnu za jeho politickou práci a za pěkný kousek vlastní publicity. "Má rád tisk a je šťasten, když ho oslavuje."
O Glennově poměrně dobrém stavu svědčí i jeho váha. Má pouze o čtyři kilogramy víc než před 36 lety, když usedal do kabiny Mercury. Nicméně v porovnání s ostatními astronauty je méně pohyblivý, což si sám uvědomuje: "Nejsem tak rychlý jako oni." A oranžový čtyřicetikilogramový skafandr, který astronauti nosí při startu a přistání, je pro něj břemenem. "To je věc, kvůli níž je na něm jeho věk možná nejvíc vidět," zdvořile přiznává velitel posádky podplukovník Curtis Brown.
Třebaže mohou být vůči Glennovu návratu do kosmu různé výhrady, nikdo mu nemůže upřít odvahu. Tyto výpravy totiž stále hraničí s vysokým rizikem.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue