V Doněcku pohřbili velitele Giviho, hrdinu separatistů vezli na lafetě

  • 530
Údajně až pětapadesát tisíc lidí se v Doněcku loučilo s povstaleckým velitelem Michailem Tolstychem. Šestatřicetiletý bojovník s přezdívkou Givi byl zabit před dvěma dny ve své doněcké kanceláři, kterou zasáhla střela z raketometu.

Násilnou smrtí v hlubokém zázemí zemřela už řada povstaleckých velitelů. Atentáty přičítá vedení separatistů ukrajinským záškodníkům, zatímco Kyjev tyto atentáty připisuje vyřizování účtů mezi povstalci.

Velitele separatistického praporu Somali po rozloučení v budově doněcké opery a baletu a po převozu rakve na dělostřelecké lafetě pochovali na Jižním hřbitově, hned vedle hrobu dalšího válečníka Arsena Pavlova, který proslul pod bojovou přezdívkou Motorola. Ten zemřel i s tělesným strážcem při výbuchu nastražené nálože ve výtahu svého domu loni v říjnu.

„Zákeřně vraždí naše symboly. Miša byl symbol, Arsen byl symbol. Zvláště zamrzí, že tito lidé umírají nikoliv na frontě, ale zákeřně je vraždí ze zálohy,“ prohlásil při obřadu mluvčí separatistů Eduard Basurin. Vyzval přitom k dokončení díla povstaleckých velitelů v podobě vybudování „jiného státu“ na východě Ukrajiny.

V ruském opozičním listu Novaja gazeta a vzápětí v ukrajinských médiích se v pátek objevila zpráva, že se k zabití Giviho přihlásili jeho spolubojovníci, roztrpčení údajnou velitelovou zradou a dezercí z nedávných krvavých bojů u Avdijivky. Podle separatistů šlo ale o falešnou zprávu.

Při atentátech přišli o život i kozáčtí velitelé Pavel Drjomov a Alexandr „Batman“ Bednov, kteří se dostali do sporu s velením separatistů, a také Alexej Mozgovoj. Tento velitel povstalecké brigády Přízrak zahynul, když jeho auto, v němž asi 30 kilometrů od fronty jel, vyletělo po odpálení nálože do vzduchu a neznámí útočníci pak zdemolovaný vůz rozstříleli z automatických zbraní.

Konflikt na východě Ukrajiny, který propukl na jaře 2014 po ruské anexi Krymu a svržení proruského prezidenta v Kyjevě, si podle odhadů vyžádal skoro 10 000 mrtvých.

Trump potěšil Kyjev

Pro nedělitelnost a svrchovanost Ukrajiny se v pátek vyslovil americký prezident Donald Trump. V dopisu litevské prezidentce Dalii Grybauskaitéové zdůraznil, že podpora Ukrajiny přispívá k upevnění evropské i regionální bezpečnosti.

Trump se o konfliktu na Ukrajině v předvolební kampani ani po zvolení příliš často nezmiňoval. Jeho smířlivé výroky vůči Kremlu a původně jen váhavá podpora Severoatlantické aliance ale vyvolaly nervozitu ve spojeneckých státech a zejména na východě aliance, tedy v Pobaltí a v Polsku.

Formulace Trumpova dopisu je podle agentury Reuters podobná stanoviskům dřívějšího prezidenta Baracka Obamy, což nejspíš potěší americké spojence v Evropě, ale hlavně kyjevské vedení. Litva patří k nejdůraznějším zastáncům tvrdého postupu vůči Moskvě za její anexi ukrajinského Krymu a ostře se staví proti zrušení protiruských sankcí, které vyhlásila Evropská unie a Spojené státy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video