Gilad Šalit při sledování fotbalového zápasu mezi FC Barcelonou a Realem Madrid

Gilad Šalit při sledování fotbalového zápasu mezi FC Barcelonou a Realem Madrid v Barceloně (7. října 2012) | foto: AP

Přes den jsme hráli šachy, popsal Šalit pět let v palestinském zajetí

  • 54
V Izraeli snad není známějšího vojáka. Palestinští radikálové ho v Pásmu Gazy totiž drželi skoro pět let v zajetí. Před rokem ho pustili, výměnou za tisícovku palestinských vězňů. Gilad Šalit nyní poprvé detailněji popsal podmínky zajetí. Se svými vězniteli třeba sledoval televizi a hrál šachy či domino.

Od propuštění Gilada Šalita uplyne ve čtvrtek rok. V Izraeli při té příležitosti natočili rozhovor, v němž bývalý voják vůbec poprvé popisuje pět let strávených v palestinském zajetí. Detaily z ještě neodvysílaného interview už v pátek zveřejnil list Jediot Achronot.

"Snažil jsem se být optimista. Pokoušel jsem se soustředit na malé dobré věci, které jsem tam měl. Zkoušel jsem si užít, co tam bylo, i to málo, co tam bylo. A život, jakkoliv byl mizerný. Snažil jsem se cenit si toho, co jsem měl, protože mohlo být hůř," popisuje dnes šestadvacetiletý muž.

Chmurné myšlenky vyháněl z hlavy jednoduchými aktivitami nebo pohybem. "Dělal jsem si míč z ponožek nebo trička. Házel jsem ho pak do odpadkového koše nebo na různá místa. Vymýšlel jsem všechny možné věci a taky jsem psal," cituje ho agentura AFP.

Nejvíce se bál toho, že ho potká osud dalšího izraelského vojáka, leteckého navigátora Rona Arada, který zmizel po sestřelení jeho letadla nad Libanonem v roce 1986. "Měl jsem strach (...), že budu zapomenut a nebudu mít s kým mluvit. Že mě nechají zmizet a lidé nebudou vědět, kde jsem," svěřil se.

Nejhorší pro něj byl začátek zajetí, časem si ale vypracoval denní režim, kalendář a také se naučil podle slunce a muslimských modliteb určovat denní dobu. Deník si nepsal, ale vytvářel nákresy svého rodného města, aby ho nezapomněl. Obrázky stále schovával, aby si jeho věznitelé nemysleli, že se pokouší o špionáž.

Někdy se spolu i smáli

Palestinští věznitelé mu dávali dostatek jídla, umožňovali mu sledovat zprávy na arabské televizi a později dostal malé rádio, kde poslouchal izraelské stanice.

S jeho vězniteli ho dokonce i něco spojovalo. Byl to sport. "Během dne jsem s nimi hrál všechny druhy her. Šachy, domino," popisuje. "Byly tam momenty, kdy se objevovaly jakési emoce, i nějaký smích, když jsme sledovali dobrý fotbalový zápas v televizi nebo film," přibližuje Gilad Šalit.

Před kamerou pak vzpomíná na jeden konkrétní zápas, kdy se fotbalisté Tel Avivu utkali v Lize mistrů s Lyonem. "Padl tam slavný gól, který dal (izraelský fotbalista) Eran Zehavi. Pamatuji si reakci strážců. Byli tím gólem uchváceni. Ohromil je fakt, že izraelský tým by tak mohl hrát," líčí.

Palestinské radikální hnutí Hamas, které vládne v pásmu Gazy, zajalo izraelského seržanta Gilada Šalita 25. června 2006. V zajetí ho drželo 1 941 dní, tedy přes pět let. Po dlouhých vyjednáváních ho loni v říjnu propustilo, výměnou za 1 207 palestinských vězňů, kteří mohli vyjít z izraelských věznic. Po svém propuštění se Šalit uchýlil do soukromí a až do této chvíle neposkytl žádný větší rozhovor.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video