Gigantickou přehradu ohrožují trhliny

  • 17
Kolem gigantické čínské přehrady Tři soutěsky vyvstávají první vážné potíže. Místní úřady přiznaly, že v hrázi nalezly trhliny, které by mohly způsobit úniky vody. Úředníci zároveň připustili, že půda přidělená zemědělcům, kteří se kvůli přehradě museli odstěhovat, není příliš úrodná.

Přiznání úředníků kontrastuje s tvrzením vlády, že výstavba přehrady na řece Jang-c'-ťiang byla dosud jedním velkým úspěchem.

Napouštění vodního díla bylo zahájeno 1. června. Výše hladiny už dosáhla úrovně potřebné pro plavbu lodí. - o napouštění a přehradě více zde

S přibýváním vody však vystaly první potíže. "Narazili jsme na asi osmdesát trhlin," prozradil Pchan Ťia-čung, šéf dohlížejících inspektorů.

Netěsnosti podle expertů nepředstavují ohrožení bezpečnosti přehrady, ale mohly by způsobit úniky vody, pokud nebudou opraveny.

"Pokud voda nateče do těchto štěrbin, mohlo by to mít negativní důsledky, takže je teď pečlivě utěsňujeme," prohlásil Pchan.

Podle plánů by konečná výška hladiny nádrže měla dostoupat k 175 metrům. Voda pak zalije 632 kilometrů čtverečních dříve hustě osídlené oblasti, kde se nacházely desítky měst i cenná archeologická naleziště.

Kvůli gigantickému projektu v hodnotě 22 miliard dolarů bude přesídleno na 1,3 milionu lidí. Někteří z nich si postěžovali, že půda, kterou dostali jako náhradu, není příliš úrodná, což nyní připustily i čínské úřady.

Peking tvrdí, že přehrada konečně zkrotí řeku Jang-c'-ťiang a zabrání povodním, které si jen v minulém století vyžádaly 300 tisíc obětí. Rovněž pak zásobí elektřinou Šanghaj a osm provincií střední, východní a jižní Číny.

Napouštění přehrady Tři soutěsky v Číně (1. června 2003)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video