Vzor odznaku Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Vzor odznaku Generální inspekce bezpečnostních sborů. | foto: iDNES.cz

GIBS buduje útvar zaměřený na odhalování kriminality policejních špiček

  • 14
Na Generální inspekci bezpečnostních sborů vzniká speciální útvar. Má se zaměřit na nejsložitější a nejcitlivější případy vyšetřování trestné činnosti ve vedení policie, celní správy či vězeňské služby. S odvoláním na šéfa inspekce Michala Murína o tom informuje páteční deník Právo.

Šéf Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) Murín deníku potvrdil, že vzniká nový vnitřní útvar s názvem Centrum. Podle něj inspekci chybělo celostátní pracoviště, zatím jsou útvary zaměřeny především podle regionů.

Kdy bude útvar fungovat naplno, zatím není zřejmé. Inspekci chybi lidi, jednotka má nyní podle zjištění Práva do deseti členů a na další nemá peníze. Žádá proto o navýšení rozpočtu na příští rok o dvacet milionů korun.

Změna přichází krátce poté, co GIBS čelila kritice státních zástupců. Ti ji často obcházeli, jelikož tvrdí, že důležité případy není schopna dotáhnout do konce. „Sami jsme cítili potřebu lépe rozdělit zaměření našich odborů,“ odmítl však Murín spekulace, že vznik útvaru je reakcí na kauzy Vidkun a Beretta, které dostal na starost místo inspekce Útvar pro odhalování organizovaného zločinu právě kvůli tomu, že GIBS údajně vyšetřování trestných činů výše postavených policistů nezvládá.

Kauza Vidkun se týká ovlivňování některých trestních kauz. Obviněni jsou bývalý šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a bývalý náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec, dále pak hejtman Jiří Rozbořil a vlivný podnikatel Ivan Kyselý (o kauze Vidkun čtěte zde).

S únikem informací souvisí i kauza Beretta. O té se veřejnost dozvěděla v květnu, když byl zadržen bývalý policista Igor Gáborík, detektiv protikorupční policie Radek Holub a Pavel Šíma z celní správy. Všichni kvůli podezření z úniků informací z živých, tedy vyšetřovaných případů (více o zatýkání zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video