Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ghetto bezdomovců v Praze nevznikne, radnice se zaměří na práci v terénu

  • 110
Pražští bezdomovci se nemusejí bát, že skončí ve sběrném táboře na okraji města. Noví představitelé Prahy upraví "akční plán" svých předchůdců a jeho kontroverzní část úplně vypustí. Magistrát chce posílit pomoc v ulicích a zařídit více cvičných bytů pro ty, kteří se vrací do běžného života.

"Jsem jednoznačně proti podobným internačním táborům. Rozhodně nebudeme lidi svážet ke spalovně nebo skládce. To je nedůstojné pro toto město ve 21. století," říká radní pro sociální politiku Petr Dolínek (ČSSD).

K přepracování strategie bývalého radního Jiřího Janečka se ODS a ČSSD zavázaly přímo v koaliční smlouvě. Tábor pro bezdomovce už před volbami odsoudil současný primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Pod Dolínkovým vedením proto vznikne upravená koncepce k problematice bezdomovectví v hlavním městě. Tvořit ji bude mix nových opatření, úspěšných postupů z předchozích let i zkušenosti ze zahraničí. Hotová bude podle Dolínka zhruba v květnu nebo červnu 2011.

Spolupráce s neziskovkami bude pokračovat

Město například plánuje rozšířit počet sanitek a terénních týmů, které jsou na ulicích bezdomovcům k dispozici. "Zatím máme jednu mobilní ambulanci a třeba teď při mrazech se velmi osvědčuje," říká radní.

Pražský magistrát se už v zimě nechce spoléhat jen na pomoc armády a do budoucna zvažuje pronájem pokojů v ubytovnách. Zvýšit by se měl i počet malých bytů, v kterých se bezdomovci zkouší osamostatnit a získat zpátky běžné návyky.

Radnice hodlá i nadále úzce spolupracovat s neziskovými organizacemi, které se o bezdomovce starají. Ve čtvrtek se s jejich zástupci sešli na magistrátu. "Velmi si jich vážíme a nedokážeme si představit, že bychom tuto problematiku mohli řešit bez nich," uvádí Dolínek.

Neziskovky k připravované strategii pošlou svoje návrhy. "Je potřeba se dohodnout na podobě, která by byla přínosná pro lidi bez domova i pro město a jeho obyvatele," podotýká Petra Lakatošová, ředitelka pražské pobočky Naděje. Konkrétní doporučení si chce ještě promyslet.

Přesun na periferii by prohloubil problémy bezdomovců

Vznik bezdomoveckého tábora schválila v srpnu předchozí rada města v rámci "akčního plánu k problematice bezdomovectví". Jeho součástí byla také centrální evidence lidí bez přístřeší, tzv. job kontaktní místa či zmiňovaná mobilní ambulance.

Ve sběrném místě měli bezdomovci dostat nocleh, jídlo a lékařskou péči. Z centra by je tam svážely mikrobusy. Vedení radnice chtělo "oázu bezdomovectví" zřídit v blízkosti spalovny v Malešicích, u ďáblické skládky nebo na Jižním Městě.

Janečkův plán kritizovala řada sdružení, které se věnují sociálním službám a lidským právům. Odvoz bezdomovců na okraj města by prý jejich problémy jen prohloubil a snížil možnost návratu do běžného života. V hlavním městě žije podle odhadů 2 až 3 tisíce lidí bez domova.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video