Falešná ambasáda v Ghaně. (nedatováno) | foto: Ministerstvo zahraničí USA

Zločinci v Ghaně provozovali falešnou ambasádu USA, 10 let vydávali víza

  • 24
V hlavním městě Ghany fungovala vedle pravé americké ambasády 10 let ještě falešná. Zločinci z organizované sítě tu vydávali pasy a víza. Za úplatu byli schopni padělat i rodný list nebo vysvědčení. Své aktivity propagovali letáky a billboardy a do Ghany lákali klienty i z okolních států.

Na růžově nahozeném poschoďovém domě v Accře vlála americká vlajka a uvnitř visela podobizna prezidenta Baracka Obamy. Na první pohled působila budova jako ambasáda Spojených států, ale ve skutečnosti nebyla. Celou dekádu se zde zločinci vydávali za konzulární úředníky a vydávali víza do Spojených států, aniž by o tom americké ministerstvo zahraničí vědělo.

„(Ambasáda) nebyla vedená vládou Spojených států, ale lidmi z kruhů z ghanského a tureckého organizovaného zločinu a ghanským právníkem, který prováděl imigrační a trestní právo,“ píše se v prohlášení amerického ministerstva zahraničí. Turečtí občané, kteří mluvili anglicky a holandsky vystupovali jako konzulární úředníci a zajišťovali provoz.

Podle Američanů fungovala v Ghaně i falešná nizozemská ambasáda. Představitele Nizozemska se nepodařilo kontaktovat.

Zločinci vydávali podvodně získaná platná víza, stejně jako padělaná. Mezi nalezenými dokumenty byla víza do Indie, JAR i Schengenského prostoru spolu se 150 pasy z deseti různých zemí.

Kromě víz prodávali zločinci i identifikační dokumenty jako vysvědčení, bankovní výpisy či rodné listy, a to za jednotnou cenu 6 tisíc dolarů, tedy asi 153 tisíc korun.

Není jasné, jak se zločinci dostali k pravým vízům, ani kolika lidem umožnili cestu do USA a dalších zemí. „Zločinci byli schopni vést tuto operaci tak, že podpláceli úředníky, aby se dívali jinam. Také byli schopni získat prázdné dokumenty, které mohli sami upravit,“ píše se dál v prohlášení amerického ministerstva. Ghanská strana vyšetřování zatím neposkytla vyjádření.

Po vízech do západních zemí je v Africe velká poptávka. Podle místních ambasád je tak „trh s vízy“ oblíbeným terčem organizovaného zločinu, jak píše web The Guardian. Před pravou americkou ambasádou v Accře se tvoří každý den dlouhé fronty. Bílá budova v prominentní čtvrti Cantonments je ostře střežená a lidé zde čekají na předem sjednané schůzky s konzulárními úředníky.

Falešná ambasáda měla otevřeno tři dopoledne v týdnu a uvnitř neprobíhaly žádné schůzky. Na své služby však lákala letáky a billboardy, a to nejen v Ghaně ale i v sousedních státech. Klienty zvali zločinci do Accry, kde jim pronajali pokoje v nedalekém hotelu.

Kromě ambasády měli zločinci pro své operace další dva prostory - bytový dům a obchod s oděvy. V obchodě s oděvy se některé dokumenty i vyráběly. Na šicím stroji se například obnovovala spojení v pasech.

Američtí vyšetřovatelé dostali na zločince tip. K vyšetřování, při kterém chtěli rozbít zločinnou síť, přizvali ghanské detektivy i policii stejně jako mezinárodní partnery.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video