Gepard

Gepard | foto: Structural Motion Lab & RVC

Gepardům hrozí vyhynutí, šejkové za jejich kožichy platí zlatem

  • 30
Nejrychlejším kočkovitým šelmám na světě hrozí podle nové studie vyhynutí. Gepardů, kteří se vyskytují takřka výhradně v Africe, zbývá přibližně 7100 jedinců a jejich počet rychle klesá. Příčinou je zejména častý kontakt s lidmi a fakt, že gepardí kožešina je velmi draze placeným módním artiklem, po němž je velká poptávka.

Gepardi byli až dosud považováni za zvířata, jejichž populace je více méně stabilní. „Vzhledem k velmi plaché povaze téhle nepolapitelné kočky bylo složité nasbírat nějaká tvrdá data, kvůli čemuž byla tato hrozící situace nedoceňována,“ citovala stanice BBC vedoucí autorku studie Sarah Durantovou z londýnské zoologické společnosti.

Aktuální odhad dospěl ke zmíněnému počtu, z něhož více než polovina šelem žije v jediném společenství pohybujícím se na území šesti jihoafrických států. Mimo Afriku přežívá pouze méně než 50 gepardů v Íránu.

Vědecké překvapení: gepardům nejde o rychlost, ale práci nohou

Podle vědců mají gepardí jedinci velmi široká teritoria svého pohybu, která většinou překračují chráněná území a kvůli tomu poměrně často přicházejí do kontaktu s lidmi.

Bývají ilegálně loveni, neboť jejích kožešiny jsou velmi žádány zvláště mezi boháči ze zemí Arabského poloostrova a Perského zálivu. Na černém trhu se obchoduje i s jejich mláďaty, která bývají nabízena až za 10 000 dolarů (čtvrt milionu korun).

Autoři studie navrhují přesunout gepardy z kategorie zranitelných do skupiny přímo ohrožených druhů a zpřísnit jejich ochranu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video