Geneticky upravené potraviny se v evropských prodejnách moc neohřály

Pokud by člověk chtěl mít v Belgii jistotu, že nejí nic z geneticky upravených organismů, musel by se živit snad jen sójovým tofu, na jehož obalu nizozemský výrobce Yama food tučným písmem ujišťuje: Vyrobeno ze sójových bobů bez GMO.
Pokud by člověk chtěl mít v Belgii jistotu, že nejí nic z geneticky upravených organismů, musel by se živit snad jen sójovým tofu, na jehož obalu nizozemský výrobce Yama food tučným písmem ujišťuje: Vyrobeno ze sójových bobů bez GMO. V Delhaize i v MaxiGB, dvou největších belgických obchodních sítí, je to jak se zdá jediný výrobek, kde výrobce připojil "genetickou" informaci. U ostatních potravin to však člověk nepozná. Nezbývá mu než věřit, že všechny výrobky značky AlproSója, dodávající široký sortiment sójových mlék, jogurtů, smetan a drinků, jsou z klasických sójových bobů. Reakce prodavačů ukazují, že veřejnost se ani moc neptá. "Bez GMO? Bioprodukty jsou závazně bez nich. To je ověřené," ujistí pracovník informačního koutku Delhaize. A nijak nepřipomene, že jeho firma už loni ohlásila, že všechny výrobky se značkou Delhaize jsou také bez GMO a že si od dodavatelů vyžádala, aby nepoužívali geneticky měněné rostliny ani na krmivo pro dobytek. Jinak reaguje jen zaměstnanec řetězce MaxiGB, který pohotově ujišťuje: "Všechny výrobky s GMO byly z naší obchodní sítě staženy." Sortiment obchodů se nezměnil ani poté, co ekologické organizace zveřejnily seznamy potravin s GMO. V Belgii genetické modifikace nevyvolaly zvláštní vášně - na rozdíl od Francie či Británie, kde je jejich odpůrci odmítali na divokých demonstracích. Ale ani ve Francii se lidé po informacích o GMO příliš nepídí. Udělali to za ně novináři a Greenpeace. Podařilo se jim geneticky upravené výrobky vytěsnit z obchodů. Ještě dlouho před letošním 10. dubnem, kdy výrobcům nastala povinnost přiz nat se k geneticky upraveným surovinám na obalech, zveřejnili Greenpeace černou listinu výrobků s jejich obsahem. Zpočátku dlouhý seznam se zakrátko hodně smrskl. Výrobci raději změnili recepturu, než by nesli cejch někoho, kdo nerespektuje přání zákazníků. Ke slibu, že nebude používat GMO v potravinářství, se podařilo přinutit i jednoho z největších světových producentů geneticky modifikovaných osiv, společnost Novartis. GMO se staly černou můrou pro výrobce, ale posloužily obchodníkům. Ti pochopili, že spotřebitel sáhne raději po plechovce kukuřice s nálepkou Bez GMO než po té, která takové ujištění nemá. Společnost Carrefour na jaře před televizními kamerami předvedla svým zákazníkům, jak se o ně stará - jen kvůli nim nechala přivézt celou loď konvenční sóji z Brazílie. A zároveň je ujistila, že na pultech nenajdou ani jeden výrobek vyrobený z GMO. Tah to byl geniální. Ten, kdo opravdu nechce mít GMO na talíři, bude napříště nakupovat v Carrefouru. Že by všechno mohlo být jinak, už ho nenapadne. Když pokladní v pařížském supermarketu Carrefour poblíž Rolland Garros v červenci ujišťuje: "Ne, výrobky s GMO u nás nenajdete, všechny jsme je stáhli z trhu," vůbec netuší, že jeden takový právě markuje - čokoládové koláčky Brossard.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video