Šéf vojenského výboru NATO Ray Henault.

Šéf vojenského výboru NATO Ray Henault. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Generálové NATO hledají strategii pro Afghánistán

V kanadské Ottawě pokračuje třídenní schůzka nejvyšších vojenských představitelů NATO. Generálové z členských zemí Aliance hledají recept, jak čelit stále častějším útokům povstalců Talibanu a urychlit stabilizaci Afghánistánu.

Schůzka Vojenského výboru NATO v kanadské Ottawě má znovu posoudit strategii a možnosti Aliance, jak dále pokračovat v misi ISAF v Afghánistánu.

Povstalci bývalého vládního hnutí Taliban letos v Afghánistánu rozpoutali zatím nejkrvavější kolotoč útoků na mezinárodní jednotky i příslušníky afghánských ozbrojených sil od roku 2001. Každodenní střety s rebely se odehrávají hlavně v neklidných jižních a východních provinciích země, v tradičních baštách Talibanu.

Aliance stále v Afghánistánu řeší nedostatek vojáků. V zemi sice operuje necelých 40 tisíc vojáků NATO v misi ISAF a zhruba 11 tisíc vojáků v protiteroristické operaci Trvalá Svoboda pod velením Američanů, většina však v relativně klidných oblastech na severu a západě nebo v metropoli Kábulu.

"Jsem zklamán, že ne všichni spojenci chtějí jít do míst, kde probíhají boje, ačkoli všichni trpí výbuchy silničních bomb a sebevražednými atentáty," konstatoval před schůzkou generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Vojenští představitelé NATO chtějí během schůzky najít způsob, jak do bojových zón přivést více vojáků. Do přímých bojů s povstalci se totiž zapojují především kanadské, britské, americké a nizozemské jednotky.

Kanadě docházejí síly i trpělivost
Kanada už pohrozila, že přehodnotí svou roli v misi s tím, že "je na čase se o tak těžkou práci podělit i s jinými zeměmi".

Válka v Afghánistánu totiž odvádí vojenské zdroje i pozornost vojenských špiček do zahraničí a zastiňuje probíhající radikální transformaci kanadských ozbrojených sil, která začala před půl druhým rokem.

Kanadské expediční jednotky jsou navíc kvůli afghánské misi přetížené a to jim znemožňuje vykonávat také jiné funkce, které mají.

Kanadský premiér Stephen Harper už oznámil, že po roce 2009 nezůstane v Afghánistánu, aniž by o tom rozhodla veřejnost v referendu.

Kanada udržuje v jižních provinciích Afghánistánu kontingent o síle 2500 vojáků. V přímých bojích s Talibanem už přišlo o život na 70 kanadských vojáků.

"Věříme, že Kanada najde způsob, jak pokračovat v práci v Afghánistánu," citovala agentura AP šéfa Vojenského výboru Raye Henaulta.

Ten připomněl, že afghánská mise je dlouhodobá záležitost pro všechny členské země. Upozornil, že další oslabení hrozí i s odchodem holandských vojáků, jejichž mandát vyprší v srpnu 2008.

Vojenský výbor NATO je nejvyšší orgán Aliance, který sídlí v Bruselu a který se zpravidla třikrát ročně schází na úrovni náčelníků generálních štábů NATO kromě Islandu, který nemá armádu, a Francie, která v 60. letech vystoupila z vojenského velení Aliance s cílem posílit svou vojenskou nezávislost na USA. 

Výbor předkládá návrhy a doporučení nejvyššímu orgánu Aliance, Severoatlantické radě, a převádí do vojenské praxe politická rozhodnutí rady.

, natoaktual.cz

Video