Použití systému sledování pozemních cílů NATO

Použití systému sledování pozemních cílů NATO | foto: natoaktual.cz

Generální tajemník NATO bilancuje: za ten rok, co jsem ve funkci, jsme s Ruskem pokročili

  • 3
Anders Fogh Rasmussen, generální tajemník NATO, v následujícím textu předkládá průběžnou inventuru vztahů Severoatlantické alice a Ruska tak, jak se vyvíjely v posledním více než roce, co je Rasmussen ve funkci. Necháme na posouzení laskavého čtenáře, zda je tento text realistický.

Když jsem před více než rokem přednášel svůj první veřejný projev jako generální tajemník NATO, zaměřil jsem se na vztah NATO-Rusko, neboť jsem přesvědčen, že má zásadní význam nejen pro evropskou, ale pro celosvětovou bezpečnost. Měl jsem tehdy za to, že v tomto vztahu je naléhavě zapotřebí provést opravy a že NATO a Rusko by měly vykročit od "nového začátku". Předložil jsem proto několik konkrétních návrhů, které měly položit základy pro plodnější budoucí vztah. Jak jsme na tom po roce?

Anders Fogh Rasmussen na summitu NATO (3. dubna 2009)

Anders Fogh Rasmussen na summitu NATO (3. dubna 2009)

V prvé řadě jsme v celé škále oblastí posílili praktickou spolupráci:

- Boj s terorismem. Terorismus je nadnárodní metla, a tak jej dokážeme přemoci, jedině pokud budeme postupovat společně. Země NATO a Rusko se dohodly na společném vyhodnocování teroristických hrozeb a už teď dochází k významnému pokroku u řady konkrétních projektů. Spolupracujeme například u snahy bránit hrozbě útoků na hromadnou dopravu a další místa, kde se lidé shromažďují. V rámci společného programu dálkové detekce výbušnin nazvaného STANDEX jsme navázali spojení mezi předními výzkumnými ústavy a laboratořemi v zemích NATO a v Rusku, abychom různé techniky integrovali do jednotného systému detekce výbušnin a identifikace potenciálních útočníků.

- Prevence šíření jaderných zbraní. Šíření jaderného potenciálu a balistických raket představuje pro mezinárodní společenství jako celek zásadní obavu a pro země NATO a Ruskou federaci vážnou a sílící hrozbu. Experti z NATO a Ruska se několikrát sešli a prodiskutovali, jak jejich země mohou této hrozbě nejlépe čelit společně, a tuto kooperaci teď prohlubuje pracovní skupina pro řízení stavu zbraní, odzbrojení a nešíření jaderného potenciálu.

- Stabilizace Afghánistánu. Zájem Ruska na stabilním Afghánistánu je stejně silný jako mezi spojenci NATO. Na jaře roku 2010 se k mezinárodním jednotkám ISAF pod vedením NATO poprvé dostaly přepravní kontejnery přes ruské území, čímž se otevřela další důležitá komunikační linie. Společný projekt NATO-Rusko zajišťující protidrogový výcvik personálu z Afghánistánu a střední Asie má přes 1300 absolventů, z nichž mnozí už své nově nabyté dovednosti využili k zachycení některých z největších zásilek heroinu v regionu. V návaznosti na návrhy, jež jsem loni v prosinci v Moskvě předložil, ruští lídři dále zvažují, že by Afghánské národní armádě ještě přispěli vrtulníky a výcvikem.

Generální tajemník NATO Rasmussen přijel do ČR apelovat na posílení mise v Afghánistánu

Generální tajemník NATO Rasmussen přijel do ČR apelovat na posílení mise v Afghánistánu

Samá plus, je tan Gruzie...

Kromě posílení praktické spolupráce jsme během uplynulého roku osvěžili Radu NATO-Rusko a rozšířili a prohloubili náš dialog. Vedli jsme otevřené, upřímné a konstruktivní diskuse nad širokou paletou ruských a spojeneckých bezpečnostních obav a nad návrhy jejich řešení. Přestože nás tyto diskuse nedovedly ke společnému názoru u všech otázek, rozhodně přispěly k budování větší míry vzájemné důvěry, která nesporně prospěje další spolupráci.

Totéž platí o společném přezkumu bezpečnostních výzev, jenž také probíhal mimořádně dobře, takže došlo k dohodě u pěti hrozeb a výzev, které vyžadují posílenou spolupráci: jde o terorismus, Afghánistán, pirátství, šíření zbraní hromadného ničení a přírodní i člověkem způsobené katastrofy. Rozvádíme už podrobnosti vhodných praktických projektů, které budeme uskutečňovat společně.

Vztah NATO-Rusko se rozvíjel i v dalších oblastech. NATO bylo vůči Rusku zcela transparentní ohledně tvorby nové strategické koncepce Aliance, což, doufám, u ruských partnerů povzbudí podobnou transparentnost při rozvoji jejich vlastních strategických dokumentů. NATO se rovněž ujalo iniciativy ve snaze překonat pat u Smlouvy o konvenčních ozbrojených silách v Evropě, která je příslibem posílení kontroly a transparentnosti konvenčních zbraní.

Generální tajemník NATO Rasmussen přijel do ČR apelovat na posílení mise v Afghánistánu

Generální tajemník NATO Rasmussen přijel do ČR apelovat na posílení mise v Afghánistánu

V souhrnu tyto úspěchy dokládají, že ve vztazích NATO-Rusko skutečně vycházíme od nového začátku. Optimismus ohledně budoucnosti našeho vztahu mě však neoslepuje a vidím přetrvávající těžkosti. Spojenci NATO jsou stále znepokojeni kvůli Gruzii, kde jsou ve hře neshody nad zásadními principy. I v Rusku některé obavy přetrvávají – například nad politikou otevřených dveří, jíž se NATO drží. Jsem přesvědčen, že tyto obavy nejsou opodstatněné a že rozšiřování NATO upevňuje bezpečnost a stabilitu i pro Rusko.

Bezpečná střecha od od Vancouveru po Vladivostok

Navzdory těmto přetrvávajícím neshodám máme dostatek důvěry, abychom zahájili ambiciózní agendu do budoucna. Jednou z našich priorit by mělo být posilování operační spolupráce. V 90. letech jsme společnými silami s velkým úspěchem stabilizovali Balkán. Uvítal bych více společných operací k udržování míru, a to nejen na souši, ale i na moři, aby se zvýšila námořní bezpečnost – konkrétně užší spolupráci při potírání pirátství v Adenském zálivu. Dále by bylo možné zintenzivnit naši operační kooperaci v Afghánistánu. Ruské dary pro Afghánskou národní armádu by mohly významně přispět ke schopnosti Afghánců zajišťovat si vlastní bezpečnost, což je v zájmu nás všech.

Výcvik afghánských policistek

Výcvik afghánských policistek

Největší potenciál pro posílení vztahu mezi NATO a Ruskem je však podle mého mínění v oblasti protiraketové obrany. Ve světle narůstající hrozby šíření jaderného potenciálu a balistických raket jsem letos navrhl společné "bezpečnostní zastřešení", sahající od Vancouveru po Vladivostok. Chovám naději, že v nadcházejících měsících a letech budeme mít dostatek politické vůle, aby se tento záměr realizoval – na základě spolupráce NATO a Ruska v oblasti protiraketové obrany.

Zdravý vztah mezi NATO a Ruskem má zásadní význam pro bezpečnost nás všech. Teď když je pro něj položen pevný základ, můžeme společně hledět do budoucnosti s obnovenou důvěrou a ctižádostí. Udělám vše, co je v mých silách, abych se ujistil, že zužitkujeme nesmírný potenciál, jejž vztah mezi NATO a Ruskem skýtá, a pro úsilí o dosažení této mety počítám s podporou všech členů Rady NATO-Rusko.

Copyright: Project Syndicate/Europe’s World, 2010. Z angličtiny přeložil David Daduč. Titulek a mezitiulky jsou redakční.


Video