V černých fondech se za čtyři roky nashromáždilo 17,5 milionu korun na luxusní dary, horská kola, lyžařské vybavení a zahradní techniku pro generály.

V černých fondech se za čtyři roky nashromáždilo 17,5 milionu korun na luxusní dary, horská kola, lyžařské vybavení a zahradní techniku pro generály. | foto: Václav Pancer, MF DNES

Generální štáb měl obrovský černý fond

  • 137
Na generálním štábu České armády vznikaly obrovské černé fondy. Z podvodně získaných 17,5 milionu korun se pořádaly opulentní večírky, rozdávaly luxusní dary a kupovala výbava pro důstojníky a generály – třeba špičková horská kola, drahé nože nebo zahradní technika včetně malotraktoru.

Z černého fondu se platila i dovolená v Tichomoří. Skandál s černými fondy a rozsáhlými podvody teď prošetřuje policie.

Protikorupční služba zjišťuje, kteří vysoce postavení generálové jsou do případu zapleteni. Mnozí z nich nyní "dary" o překot vracejí. Ve všech případech kriminalisté prověřují, zda důstojníci o milionových machinacích věděli.

"U některých jsme o tom přesvědčeni, ale musíme jim to dokázat," říkají kriminalisté. Policie zatím obvinila dva vysoké důstojníky.

"Zahájili jsme stíhání kvůli podvodům a pletichám při veřejné obchodní soutěži. A další obvinění nejsou vyloučena," konstatoval vrchní komisař Roman Skřepek z Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

O mentalitě části nejvyšších armádních důstojníků svědčí i detail: za peníze z černého fondu si nechali na zakázku vyrábět dokonce i slipy (jedny za 700 korun). Vpředu měly nápis – Sekce rozvoje druhů sil generálního štábu.

Zabaveny byly také stovky podobných nátělníků. U jednoho z obviněných policie našla v trezoru i rezervu pro případ "nouze" – 250 tisíc korun.

. Armádní aféry


 ■   Stavební zakázky

V loňském skandálu souvisejícím se zmanipulovanými stavebními zakázkami za stovky milionů korun je už obviněno 26 lidí, většinou bývalých vlivných úředníků ministerstva obrany.


 ■   Pronájem stíhaček Gripen

Pronájem švédských stíhaček, o kterém rozhodla vláda v roce 2004, dodnes vyvolává pochybnosti. O tom, že obchod za 20 miliard provázela korupce, mluvil ve švédské televizi někdejší ministr zahraničí Jan Kavan. Později řekl, že to tak nemyslel. - více zde


 ■   Nefunkční padáky
V roce 1999 koupila armáda několik set padáků od firmy, která předtím nikdy takové zboží nevyráběla. Podivnou zakázku několik let prověřovala policie. Nic nezjistila.

 ■   Pochybný informační systém V polovině 90. let nakoupilo ministerstvo obrany systém, který měl zajistit spojení mezi armádními jednotkami a velením. Fungoval jen s velkými potížemi, protože každá složka si koupila počítače, které spolu nedokázaly komunikovat.

Nejčastější komentář, který lze mezi policisty zaslechnout, jsou slova: "generálská oligarchie" (tedy neomezená vláda nevelké skupinky lidí).

Případ vyšetřuje i vojenská policie, nechce ho však komentovat. Z informací MF DNES vyplývá, že podvody se mohou nepříjemně dotknout i některých generálů v aktivní službě.

Jak černé fondy vznikaly? Generální štáb platil firmám, se kterými byl domluvený, za neexistující zboží. "Vojáci pak obratem obdrželi vzkaz: Peníze dorazily, můžete si začít objednávat," říká vyšetřovatel.

Spřízněná firma pak nakoupila a dodala požadované: kola, lyže a další věci. Sama na tom měla provizi dvacet procent.

Machinace se odehrávaly v letech 2003 až 2007. Tehdy byl šéfem armády Pavel Štefka. V jeho prospěch svědčí podle policie fakt, že před odchodem z armády požádal o kontrolu hospodaření, která na podvody přišla.

Čtěte v MF DNES

Ilustrační foto

Vysocí důstojníci generálního štábu si roky nechali platit drahé dary z černých fondů. Chcete vědět víc? Kupte si dnešní MF DNES.

.

Video