(ilustrační foto)

(ilustrační foto) | foto: Petr Topič, MAFRA

Generálka srovnávacích testů začala matematikou a poplachem v call centru

  • 51
Tisíce žáků 5. a 9. tříd se v pondělí pustily do generální zkoušky testování znalostí z matematiky. V dalších týdnech je čekají i zkoušky z českého a cizího jazyka. Testování přes počítače má ukázat, jestli mají děti požadované minimum znalostí. Naostro se testy spustí za dva roky.

Všichni žáci píší testy z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Deváťáci si mohou z cizích jazyků místo angličtiny zvolit i němčinu či francouzštinu. Příliš této možnosti ale nevyužili. Francouzštinu zvolilo jen 300 a němčinu 3 000 deváťáků.

Generálka, kterou připravila Česká školní inspekce, potrvá tři týdny. Od pondělí do středy vždy proběhnou testy z matematiky, od úterý do čtvrtka z češtiny a od středy do pátku z cizích jazyků. Test z matematiky podle ČTK v pondělí ráno napsalo 14 tisíc žáků.

Zkuste si testy

ve formátu .pdf

Školáci obdrží výsledky testu hned po jeho absolvování, celkové výsledky budou zveřejněné na konci testování. Testy mají první společnou část, pak se větví do různých obtížností, které si volí sami žáci. V matematice musí žáci zvládnout šestnáct úloh, v dalších dvou předmětech 22 až 28 úloh.

Čas, kdy zkouška probíhá, si volí školy samy. Během pondělního dopoledne muselo být kvůli požárnímu poplachu evakuováno call centrum, kam se školy obracejí o pomoc. "Pracovníci se už vrátili zpět. Už by to mělo být v pořádku," uvedl po desáté hodině zástupce ředitelky inspekce Libor Vacek.

Do generální zkoušky se podle inspekce zapojí zhruba 3 700 škol a 170 tisíc žáků. K testování se využije 67 tisíc počítačů. Generálka se nekoná na několika stovkách škol, kde mají špatné technické vybavení, kde studují žáci se speciálními vzdělávacími potřebami nebo na školách při léčebnách.

Pro školy jsou testy zpětnou vazbou i zdrojem obav

"Žáci se dozví, jak jsou na tom s požadovaným minimem. Většina s tím nebude mít problém," odhaduje Petr Suchomel, který je v inspekci zodpovědný za testové úlohy. "Učitelé vítají, že je to pro ně zpětná vazba. Část má obavy, aby výsledků nebylo namířeno proti nim a jejich škole," doplnila ředitelka inspekce Olga Hofmannová.

Generálka má ověřit technickou stránku projektu či nové typy úloh. Další generální zkouška se uskuteční příští rok na jaře. Při ní se zohlední například testování pro alternativní a speciální školy.

Podle náměstka ministra školství Ladislava Němce je testování užitečnou zpětnou vazbou pro stát, školy, žáky i jejich rodiče. "Nejde o žádné sestavování žebříčků. Žáci jen uvidí, jak si stojí v porovnání s ostatními. Testování by mělo vést k rostoucí kvalitě vzdělávacího systému," řekl iDNES.cz Němec.

Loni v prosinci se do pilotního testování zapojilo více než sto škol (více zde). "Oproti pilotním zkouškám se například rozšířily verze testů stejné obtížnosti," uvedl Kamil Melichárek, který má na starosti testovací systém.

Naostro by se testování mělo spustit v roce 2014. Podle ministerstva bude cílem testů v páté třídě dát učiteli signál, co žák potřebuje doučit, v deváté třídě pak ověření, zda dosáhl potřebného minima. 

Podle části odborníků srovnávací testy povedou ke zbytečnému memorování učiva. Někteří rodiče se sdružili v iniciativě Stop plošné testování žáků 5. a 9. ročníků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video