Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík

Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Bývalý šéf vojenské tajné služby Krejčík smí poslancům říci o korupci na obraně

  • 31
Bývalý šéf Vojenského zpravodajství Miroslav Krejčík dostal od Sněmovny svolení, aby vypovídal před poslanci z výboru pro obranu a bezpečnost o okolnostech nákupu transportérů Pandur, pronájmu letadel Gripen či nákupu terénních automobilů pro armádu. O zproštění mlčenlivosti požádal sám Krejčík, aby pomohl rozkrýt korupci na obraně.

O zproštění mlčenlivosti Krejčíka usilovala delší dobu opoziční ČSSD. Až nyní se jí to podařilo prosadit. Pro hlasovalo všech 157 přítomných poslanců.

Krejčík vedl vojenskou tajnou službu v letech 2004 až 2007 a jak dříve řekl, v čele služby musel skončit, když začala rozvědka rozkrývat korupci na ministerstvu obrany. Měl neshody s tehdejší ministryní obrany Vlastou Parkanovou, která je dnes místopředsedkyní Sněmovny za TOP 09. Formálně ovšem z funkce rezignoval sám.

Kvůli dokumentu, který před čtyřmi lety vedl k jeho odchodu z čela tajné služby, již exředitel Vojenského zpravodajství podal trestní oznámení. Rozhodnutí sněmovny zbavit jej mlčenlivosti uvítal a před branným výborem je dle svých slov připraven vypovídat.

Zproštěn mlčenlivosti byl Krejčík proto, aby mohl na uzavřeném jednání výboru vypovídat celkem o šesti okruzích problémů - o nákupu nákladních vozidel Tatra, pronájmu Gripenů, nákupu kolových obrněnců, o akvizicích na vojenských ubytovacích a stavebních správách, o likvidaci nepotřebné munice a o deblokaci ruského dluhu.

"Určitě nechceme nic zametat pod koberec," řekl ministr obrany a místopředseda ODS Alexandr Vondra k tomu, že brigádní generální v záloze Krejčík bude moci poslancům říci, co ví o korupci v resortu ministerstva obrany. Vondra částečně Krejčíka zbavil mlčenlivosti už v lednu, aby mohl svědčit na protikorupční policii.

Krejčíkovo svědectví může pomoci v kauze, kde čelí podezření z korupce Barták

V souvislosti s nákupem vozů Tatra je z korupce podezřelý bývalý ministr obrany Martin Barták, který má nyní neplacené volno na ministerstvu financí, kam ho přijal ministr Miroslav Kalousek. Krejčík už během svého působení v čele vojenské rozvědky upozorňoval na to, že zakázka na nákup vozů Tatra přinese některým lidem milionové provize. Policie ovšem případ tehdy odložila.

Teď čelí Barták vyšetřování kvůli prohlášení někdejšího amerického velvyslance USA v Česku a předsedy dozorčí rady Tatry Williama Cabanisse. Cabaniss MF DNES řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl Barták miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít se zakázkou problémy. Barták to popírá.

"Patřím k těm, kteří si přejí, aby se vyšetřilo vše, co souvisí s podezřeními kolem armádních zakázek. Jistě jste si všimli, že hlasování bylo jednomyslné," uvedla ve středu ve Sněmovně Parkanová. "Na druhou stranu se musím ptát, proč neřekl pan Krejčík všechno, co věděl, už v roce 2007 a proč si vzpomněl až teď," řekla bývalá ministryně obrany Parkanová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video