Armáda pořádá kurzy přežití pro české novináře a diplomaty.

Armáda pořádá kurzy přežití pro české novináře a diplomaty. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

Generál: Trénovat bruselské úředníky je čest

Ředitelství výcviku a doktrín ve Vyškově bude učit zaměstnance NATO, jak přežít ve válečných oblastech. "Kurz není jen obrovská výzva nebo pocta pro Armádu České republiky, ale je to i pocta pro celou Českou republiku," říká v rozhovoru pro natoaktual.cz brigádní generál František Maleninský.

Co předcházelo rozhodnutí, že se ve Vyškově budou vzdělávat bruselští úředníci?
Někdy koncem roku 2005 přišel dopis z Bruselu dotazující se jednotlivých států Aliance, kdo by byl schopen cvičit civilní personál NATO, který odchází v rámci plnění úkolů do misí pod vlajkou NATO, aby byli na tyto mise připraveni.

Já musím říct, že po obdržení tohoto dopisu jsem okamžitě zareagoval z jednoho prostinkého důvodu. Na Velitelství Sever v Brunsumu jsem byl zodpovědný jako šéf personalistiky za výcvik občanských zaměstnanců odcházejících z velitelství v Holandsku do mise v Afghánistánu.

Tříleté zkušenosti, které jsem v tomto směru nabyl, jsem nyní uplatnil a tým lidí, který připravoval veškeré podklady na to, abychom nějakým způsobem s naším kurzem v Bruselu zaujali, zpracoval velice kvalitní brífink. Ten hovořil o tom, jaké máme možnosti, jaké jsou ubytovací a dopravní kapacity, co jim nabízíme z hlediska výcviku, co bude obsahem těch jednotlivých projektů.

Vyškovská posádka má již mnohaleté zkušenosti z obdobných kurzů. Promítlo se to nějakým způsobem do přípravy tohoto kurzu?
Dá se to tak říct. Ve Vyškově už několik let úspěšně funguje kurz novinářů, rozjíždí se kurz diplomatů. Čerpalo se z těch zkušeností, a asi to i přispělo k tomu, že ta naše nabídka, při posuzování nabídek zbývajících států, byla vyhodnocena jako jedna z nejlepších.

Můžu říct sám za sebe, že když jsme obdrželi od českého velvyslance a českého vojenského představitele v NATO informaci, že jsme vyhráli, tak za prvé z nás spadl obrovský kámen a za druhé jsme si uvědomili, že teprve všechno začíná. Že ta práce, která se musí věnovat přípravě, poněvadž ten kurz se povede v anglickém a francouzském jazyce, je na začátku.

Jak jste daleko s jeho přípravou?
Je vytvořen pracovní tým lidí, který zpracovává již minimálně rok veškeré podklady k tomu, abychom v tomto klání uspěli. Začala jednání s oddělením tréninku v Bruselu, které to vlastně všechno zastřešuje.

Jeho zástupci by koncem listopadu měli přijet na jednání do Vyškova, kde již budeme rozebírat určité detaily. Již jsme stanovili i tři termíny pro rok 2007, který je vlastně zkušební. Takže pokud se osvědčíme, je možnost, že na tu dobu tří až pěti let bude NATO používat Ředitelství výcviku a doktrín jako svoji výcvikovou základnu pro výcvik svých civilních zaměstnanců.

Je už známá jeho přibližná podoba?
Plánujeme jej na dvanáct dní, s tím že jeden den je uvítací – my mu říkáme 'inprocessing'. Účastníci se seznámí, vystrojí, dostanou vstupní podklady, ubytují se.

Potom počítáme osm až devět dní s plným výcvikem, který je rozdělen do několika modulů – na teoretickou a praktickou část, tak abychom s nimi udělali mezinárodní humanitární právo, minové nebezpečí, zdravotnickou a psychologickou přípravu, chování v zajetí, popis situací, které je mohou v těch misích potkat, styk s jinými kulturami.

Po teoretické části s nimi budeme cvičit používání GPS a topografii, jak se chovat v neznámém terénu, jak si zajistit prostředky na přežití. Chceme s nimi i určitým způsobem nacvičit tu psychologickou přípravu, jak se chovat v zajetí, apod.

Vychází tedy z kurzů přežití pro novináře a diplomaty?
Nejenom to. Bude veden jiným způsobem, poněvadž u těch novinářů je dost velký důraz kladen i na fyzickou přípravu. Pokud sem přijede člověk z NATO, který má 55 let, ale on musí jet do mise, tak těžko s ním mohu dělat stejné prvky, jako s mladými novináři nebo diplomaty, kde nám ta fyzická zátěž slouží k tomu, abychom je dostali na nějakou psychickou úroveň.

V tomto kurzu se spíš soustřeďujeme na to, dát jeho účastníkům zkušenosti, vysvětlit, jak se v daném terénu, v dané situaci pohybovat, jak s ní vycházet, jak tu situaci obrátit ve svůj prospěch. To znamená, že my je nebudeme nutit, ale přesvědčovat, aby si to zkusili. To je trošku jiná filozofie, než co praktikujeme na výcviku novinářů a diplomatů.

Co pro Vyškov tento kurz znamená?
Řeknu na rovinu, pro všechny obrovská výzva, pro všechny obrovská zátěž pracovní, protože je to něco navíc než normálně denně děláme, ale všichni si uvědomujeme skutečnost, že pokud uspějeme, tak uspějeme nejen jako profesionální vojáci, ale jako malá součást Armády České republiky a uděláme dobré jméno České republice.

Takže to je pro nás pro všechny opravdu obrovská výzva. Přitom to nejsou už jen občanští zaměstnanci NATO. Už vím, že EU zjistila, že tady se u nás něco děje a myslím si, že v roce 2008 chtějí u nás udělat první kurz pro své lidi, poněvadž i EU se chce velice intenzivně zapojit do těch projektů boje proti terorismu.

Takže nám spíš ta práce narůstá, ale jak již jsem řekl na začátku, všechno toto slouží k tomu, že i ten novinář, diplomat, občanský zaměstnanec, komisař z Evropské unie musí pochopit, v čem je síla nás tady. Jsme profesionálně připraveni na výkon svého povolání, máme zkušenosti a odborníky, instruktory, kteří jsou schopni ty frekventanty něco naučit.

Já bych řekl úplně na rovinu, i ten obyčejný český člověk, který je tam někde v té vesnici, aby zjistil, že má určitým způsobem nějaký celek, který ho reprezentuje a odvádí kvalitní práci, aby byl hrdý na Armádu České republiky.


Video