„Pokud mají platit pravidla, musí platit pro všechny vojáky,“ hájí generála Pavel svou argumentaci proti jmenování Pavla Kříže do čela Vojenské policie.

„Pokud mají platit pravidla, musí platit pro všechny vojáky,“ hájí generála Pavel svou argumentaci proti jmenování Pavla Kříže do čela Vojenské policie. | foto: Dan Materna, MAFRA

Kvůli sporům se Stropnickým mohu požádat o odvolání, naznačil Pavel

  • 257
Náčelník generálního štábu Petr Pavel veřejně naznačil, že by spory s ministrem obrany Martinem Stropnickým mohly skončit Pavlovým odchodem z velení armády. Generál je v posledních týdnech s ministrem ve sporu ohledně jmenování šéfa Vojenské policie, kvůli hlídkování ve Vrběticích podle něj armáda nemůže plnit své závazky.

Generál Pavel své argumenty shrnul v textu, který v pátek otiskl list Právo. V závěru tohoto textu jasně říká: „Pokud bych měl být překážkou pro normální fungování armády, jsem připraven sám požádat prezidenta republiky o odvolání z funkce.“

Co přivedlo generála k tak ostrému výroku, prezentovanému formou autorského textu v novinách?

Pavel se v poslední době dostal do otevřeného sporu s ministrem obrany. Generálovi vadí, že chce Stropnický na post šéfa Vojenské policie prosadit právníka Pavla Kříže, který pro tuto funkci nemá odpovídající hodnost ani zkušenosti s velením. Kritizuje i dlouhodobé nasazení 450 vojáků k hlídkování ve Vrběticích.

Ve svém textu pro Právo Pavel píše, že „mediální zkratky, neznalost fungování systému a někdy i záměrné dezinformace“ vedou k názoru, že jako náčelník generálního štábu nesprávně chápe svoji roli a osobuje si právo mluvit do věcí, které mu nepřísluší. Taková interpretace podle něj není správná.

Generál uvádí, že jeho kritika nasazení armády ve Vrběticích nevychází z nesouhlasu s nasazením armády ve prospěch občanů za krizové situace, ale z toho, že neplánované nasazení až 450 vojáků do role ostrahy na půl roku ovlivňuje schopnost armády připravovat se k obraně státu a plnit spojenecké závazky.

„Vojáci jsou zvyklí plnit úkoly, ale při naplněnosti personálem na 70 procent (průměrná naplněnost útvarů, pozn. red.) a při výpadku celé brigády na několik měsíců je téměř nemožné naplnit všechny vládou dříve uložené úkoly. A právě na to cítil povinnost upozornit náčelník generálního štábu,“ píše Pavel.

„Pokud mají platit pravidla, musí platit pro všechny vojáky.“

Generál dále uvádí, že úmysl ministra obrany jmenovat šéfem Vojenské policie Kříže nebyl mimo jiné projednán v personální radě, kterou si ministr Stropnický sám dříve zřídil za účelem výběru vhodných kandidátů do funkcí s generálskou hodností. Kříž je „pouze“ podplukovníkem.

Pavel poukazuje na to, že personální rada, jejímž je členem, neměla možnost jméno Kříže projednat a sdělit ministrovi výhrady. Jméno kandidáta se podle Pavla rada dozvěděla z médií jen několik dní před projednáním ve výboru pro obranu (od tohoto projednání Stropnický prozatím ustoupil, více zde).

„Pokud mají platit pravidla, musí platit pro všechny vojáky. Při zachování čistého svědomí vůči stovkám a tisícům vojáků, kteří v uplynulých letech museli projít výběrem a splnit kritéria, nebyla jiná možnost než ozvat se posledním možným způsobem,“ uzavírá Pavel, který v létě nastoupí do funkce předsedy Vojenského výboru NATO v Bruselu.

Stropnický se podle ČTK nehodlá k prohlášení Pavla vyjadřovat. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček uvedl, že prezident Zeman vývoj sporu sleduje a je ve spojení s oběma aktéry. Tento týden přijal na Hradě generála Pavla, plánuje se setkat i se Stropnickým.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video