Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Generál navždy v obklíčení

  9:40
Ludvík Svoboda, jedna z legend protinacistického boje, se stal později symbolem normalizace a prosazování zájmů SSSR u nás. Roku 1941 se stal velitelem 1. čs. samostatného praporu v SSSR. Od roku 1968 dělal prezidenta okupovanému Československu.
Ludvík Svoboda

Ludvík Svoboda - NA BOJIŠTI. Z pekla bojů v Karpatech a u Dukly Ludvík Svoboda unikl, ze sítě, kterou kolem něho rozprostřela NKVD, patrně nikoli. | foto: ČTK

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Václav Černý hodnotí Ludvíka Svobodu ve svých Pamětech přísně.

„Na rozdíl od celého národa jsem nikdy ani minimum národní naděje nespojil s osobou generála Svobody, věděl jsem od února, že postrádá mravní přímosti, má myšlenkový obzor a potenciál podřízeného velitele střední vojenské jednotky; národní neinformovanost, žijící z legend, proměnila ho v symbol národní brannosti, a on pouze sám uvěřil kolektivnímu omylu, vzal za bernou minci metály na svém kabátě a funkce, jimiž ho postupem doby ověsili…“

Loajální, nevyhraněný
V první světové válce se Ludvík Svoboda vzdal Rusům a stal se příslušníkem legií, 3. pěšího pluku Jana Žižky z Trocnova. Bojoval i v legendární bitvě u Zborova. Zažil celou sibiřskou anabázi po vítězství bolševické revoluce. Po návratu do Československa hospodařil na rodném statku v Hroznatíně. Brzy se však vrátil do armády. Byl přidělen jako kapitán k pěšímu pluku v Kroměříži. Řadu let potom sloužil v Užhorodu.

Ludvík Svoboda, důstojník československé armády, pomalu stoupá po stupních kariérního schodiště. Je loajální k republice, politicky nevyhraněný… „Svoboda byl až do druhé světové války zcela bezvýznamným podplukovníkem pěchoty, který velel náhradnímu praporu, což byla funkce pro méně schopné důstojníky krátce před penzí,“ píše o něm šéf naší předválečné a válečné rozvědky generál František Moravec.

Život v datech
* narodil se 25. listopadu 1895 v Hroznatíně na Českomoravské vrchovině v rolnické rodině

* za 1. světové války byl příslušníkem legií v Rusku; po návratu se stal důstojníkem československé armády

* v roce 1939 odešel do Polska a velel tam formující se československé zahraniční jednotce; v září 1939 převedl tuto jednotku do SSSR

* roku 1941 se stal velitelem 1. čs. samostatného praporu (který se postupně rozrostl na armádní sbor) v SSSR

* 1945-1950 je ministrem národní obrany, poté náměstkem předsedy vlády a předsedou Čs. státního výboru pro tělovýchovu a sport; v roce 1951 je však odstraněn z veřejného života a krátce vězněn; 50. léta strávil jako účetní v JZD

* v roce 1957 se vrací do veřejného života a v letech 1968-1975 je prezidentem ČSSR

Možná je tento odsudek ovlivněn událostmi pozdějšími a skutečností, že Svoboda neměl nijak oslnivé vojenské vzdělání. Pravda ovšem je, že také nijak nevyčníval. Prostě jeden z mnoha důstojníků… Zdeněk Vališ však v článku Causa Ludvík Svoboda (Reflex, 1992) cituje z posudku Svobodova nadřízeného plukovníka B. Beneše z roku 1938: „Velmi dobrý, svědomitý a velmi iniciativní. Sebevědomý. (…) Snadno si získává oddanost podřízených.“ Svoboda se údajně hodí „všude tam, kde je třeba reprezentace a rozvahy“.

Zlom v kariéře
Mnichov a okupace kariéru obyčejného důstojníka Svobody prudce zlomily. Ilegálně přechází do Polska, po jeho porážce odvádí vojenskou skupinu, jíž velel, do SSSR.

Zde byli okamžitě internováni a přežívali za velmi svízelných podmínek. Svoboda tehdy stále ještě není nakloněn socialistické myšlence. Komunistické agitátory v jednotce nazývá v zápiscích posměšně „hvězdáři“ podle hvězdiček, které nosili, a má s nimi ostré spory. Jeden z nich dokonce zaútočil na Svobodu nožem.

Ale 30. prosince 1939 se situace mění. Svoboda odjíždí na pozvání NKVD z internačního tábora do Moskvy. Co se tam po několik týdnů odehrávalo? Svoboda ve svých pamětech Cestami života tvrdí, že měl neuvěřitelnou svobodu, na čtení dostal české vydání Aloise Jiráska Mezi proudy a jednal s důstojníky sovětské tajné služby o přesunu našich vojáků na Západ. Po různých peripetiích se nakonec třetina vojáků pod Svobodovým velením ocitá v Cařihradu.

„Ani na okamžik jsem nepouštěl ze zřetele ono tajné poslání, které jsem na sebe v Moskvě vzal: připravit půdu pro československo-sovětskou zpravodajskou spolupráci, v níž jsem viděl logický základ příštího vojenského spojenectví,“ napsal Svoboda v pamětech. NKVD kolem něho prostřela svou síť.

A jak to šlo dál?
Po návratu do SSSR přišly dramatické chvíle. Sověti Svobodu zavezli na neznámé místo a tam s ním generál Fokin, vicekonzul Veršanskij a třetí muž, kterého československý důstojník neznal, uspořádali divný proces. Obvinili Svobodu ze zrady, špionáže a oznámili mu, že bude souzen. Co to znamenalo, bylo ve Stalinově Rusku zřejmé… Svoboda v pamětech popisuje, že vinu odmítl a nakonec „nad ránem“ byl zproštěn viny: „Dodnes vlastně nevím, jestli mě skutečně podezírali, anebo jestli celý tento soud byl jen rafinovanou zkouškou mé upřímnosti. Práce tajných služeb má své vlastní zákony, svá vlastní práva a také ovšem své metody.“ Dodejme, že i své výsledky...

Krátce poté zaútočil Hitler na SSSR. Svoboda se rozhodujícím způsobem podílel na formování československé jednotky v Buzuluku a vedl ji i v první bitvě u Sokolova. Velitelem byl však později londýnskou vládou určen generál Jan Kratochvíl.

Pak sovětské velení katastrofálně řídilo dukelskou operaci - a hledali se viníci. Kromě generála Anikušina se stal obětním beránkem i Kratochvíl. Maršál Koněv ho odvolal, čímž porušil všechny smlouvy mezi ČSR a SSSR, a velitelem jmenoval Ludvíka Svobodu. Zda měli Sověti pro jeho usazení do čela československé ozbrojené moci nějaký zvláštní důvod, můžeme jen spekulovat.

Ve vleku Sovětů
Osudy důstojníka, generála, později ministra národní obrany a nakonec prezidenta ČSSR potom nápadně kopírovaly oficiální vztahy k SSSR a potřeby tamního režimu. V únoru 1948 řekl Gottwaldovi ono legendární: „Armáda půjde s lidem.“

Při čistkách na počátku padesátých let byl odstraněn z veřejného života, v roce 1952 dokonce na čas vězněn. Po intervenci Nikity Chruščova vstoupil znovu do politiky a roku 1958 se stal poslancem Národního shromáždění. V roce 1968 byl zvolen prezidentem. Mimochodem s argumentem, že to „uklidní Brežněva“.

Po srpnové okupaci odmítl sice otevřeně kolaborantskou, tzv. dělnickorolnickou vládu, ale podle historika Antonína Benčíka (LN 1998) žádal sovětské okupanty: „Udělejte vše, abych mohl zůstat na svém místě. Kdybychom to udělali tak, jak se počítalo včera (ustavení dělnicko-rolnické vlády), to by na mě plivali, rozbili byt (…) Jsem starý, avšak mohl bych ještě udělat mnoho ke zlepšení našich vztahů a udělal bych vše, jestli to bude možné.“ Udělal. Včetně podpisu na hanebných zákonných opatřeních, podle nichž se trestali všichni, kdo projevili aktivní odpor vůči sovětské okupaci. Ludvík Svoboda - jedna z legend protinacistického boje - se stal symbolem normalizace a prosazování zájmů SSSR u nás.

„Pokud jde o můj vztah k Sovětskému svazu, nemusím připomínat, že se stal jedním ze základních bodů mé životní orientace,“ napsal Ludvík Svoboda. Lze to říci také jinak: po příchodu do SSSR se generál dostal do obklíčení, z něhož už se nikdy nevymanil.

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Zavolíme! Kandidáti do eurovoleb se utkají v debatě vysílané i studentům škol

26. dubna 2024  5:42

Šest kandidátů pro volby do Evropského parlamentu přijalo účast v debatě Zavolíme!, která bude...

Další případ zpožděné dodávky zbraní. Česká firma se soudí na Ukrajině

26. dubna 2024

Premium Vztahy mezi Českem a Ukrajinou nejsou vždycky idylické. Svědčí o tom soudní spor, na který narazila...

Světlušky mění válčení ve městech. Nové drony snížily počet padlých Izraelců

26. dubna 2024

Premium Jen několik decimetrů velký přístroj může znamenat revoluci městské války: minivrtulník, který...

Dva ruští vojáci se doznali k trojnásobné vraždě na Ukrajině

25. dubna 2024  23:07

V okupované části Chersonské oblasti na jihovýchodu Ukrajiny zadrželi dva ruské vojáky, kteří se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...