Palestinská počítačová společnost Unit One zaměstnává především mladé ženy....

Palestinská počítačová společnost Unit One zaměstnává především mladé ženy. (18. května 2015) | foto: Profimedia.cz

Chceme být jako Google, sní šéf počítačové firmy ze zbídačené Gazy

  • 10
Už deset let v Pásmu Gazy funguje počítačová společnost Unit One, která vymýšlí software a mobilní aplikace pro klienty v Perském zálivu i Evropě. Dnes zaměstnává desítky lidí a díky generátorům elektřiny fungovala i během loňské války Hamasu s Izraelem.

„Našli jsme mezeru v blokádě a snažíme se ukázat, že obyvatelé Gazy jsou schopni dosáhnout velkých věcí,“ řekl agentuře AFP Saadí Luzun, spoluzakladatel formy Unit One. Svůj start-up založil před deseti lety s jedním společníkem v jedné maličkaté místnosti v Gaza City. Dnes jejich firma zaměstnává 89 lidí, přičemž většinu z nich tvoří mladé ženy.

Bída v Gaze

Palestinské území ovládá od roku 2007 militantní islamistické hnutí Hamas a židovský stát a Egypt na Gazu uvalily blokádu. Káhira navíc od loňského října kvůli teroristickým útokům na Sinaji přísně střeží přechod v Rafáhu.

Gaza se tak jen pomalu vzpamatovává z loňské války Hamasu s Izraelem, již tak značně zaostalá ekonomika se po konfliktu podle MMF propadla o 15 procent. Během bombardování bylo zničeno 128 podniků a obchodů.

„Gaza nemá ropu či plyn, ale máme lidské zdroje, hodně mladých lidí, kteří jen čekají na svou příležitost,“ tvrdí Luzun. „Gaza není jen válka, krev a bomby. Obyvatelé Gazy chtějí podnikat, nejen sedět a čekat na humanitární pomoc,“ dodává. Když naposledy nabíral nové zaměstnance, přihlásilo se na deset pracovních míst 400 lidí.

V úspěšné firmě by chtěla pracovat i Sadína al-Ajúbíová, která má těsně před koncem studií. „Většina mladých lidí má titul ze školy, ale nikdy nenajdou práci,“ říká Sadína. Přeje si, aby neskončila nezaměstnaná jako více než dvě třetiny mladých Palestinců v Gaze.

Chceme být jako Google

Izrael kontroluje všechny komunikační kabely vedoucí do Gazy, zaměstnanci Unit One však tvrdí, že práce v IT jim dává pocit svobody. Důležitý je přísun elektrické energie, k jejímž výpadkům v Gaze dochází každý den.

Firma proto investovala do generátorů. „Dokonce i během války jsme mohli pracovat,“ chlubí se Luzun. Přesto jsou podle něj někteří klienti nervózní, když podepisují smlouvu se společností nacházející se ve válečné zóně. Protože on sám Pásmo Gazy nemůže opustit, s většinou klientů se nikdy neviděl.

Luzun nyní sní, že se mu jednou podaří vybudovat ve společnosti uvolněnou atmosféru jaká panuje v ústředí internetového gigantu Google. „Chtěli bychom dělat to, co dělá Google. Zvažujeme, že pro naše zaměstnance zorganizujme den plný zábavy. Zatím jsme to neudělali, nikdy nevíme, kdy válka znovu vypukne,“ vysvětluje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video