Jiří Hromada za Gay iniciativu odmítl jednání s Klausem. Pozvání přišlo moc pozdě.

Jiří Hromada za Gay iniciativu odmítl jednání s Klausem. Pozvání přišlo moc pozdě. | foto: ČTK

Gayové odmítli Klausovo pozvání, přišlo prý pozdě

  • 1022
Zástupci českých gayů odmítli pozvání prezidenta Václava Klause k diskusi o registrovaném partnerství. Oznámil to předseda Gay iniciativy Jiří Hromada. Vedení sdružení považuje pozvání za opožděné. Hromada Klausovi napsal, že debatování nad zamítnutým zákonem nevidí jako smysluplné.

K diskusi s prezidentem pozval představitele Gay iniciativy ČR e-mailem před třemi dny Klausův tajemník Ladislav Jakl. Podle Hromady však hlava státu svým vetem možnou debatu "rázně ukončila".

"Diskutovat v tomto okamžiku nad zamítnutým zákonem není smysluplné," napsal Klausovi Hromada. Gay iniciativa navrhuje počkat, zda normu znovu schválí Sněmovna.

Pokud zákon "definitivně neuspěje", jsou aktivisté připraveni setkat se s prezidentem nad dalším návrhem normy. V případě neúspěchu podle Hromady totiž určitě předloží novou verzi nové politické reprezentaci, která vzejde z červnových voleb.

Hromada Klausovi píše, že o diskusi s ním představitelé gayů a lesbických žen vždy stáli. Očekávali ale, že je k ní prezident přizve v době, kdy se rozhodoval o podpisu či vetování zákona.

Předseda Gay iniciativy připomněl, že s aktivisty o registrovaném partnerství léta diskutovali ministři několika vlád, zákonodárci i bývalý prezident Václav Havel.

Klaus vetoval zákon o registrovaném partnerství, který schválila Sněmovna i Senát, 16. února. Aby začal zákon platit, muselo by pro něj v březnu zvednout ruku nejméně 101 poslanců.  - více zde

Svůj postoj prezident zdůvodnil mimo jiné tím, že norma prý neliberalizuje, ale rozšiřuje státní regulace mezilidských vztahů. Podle něj jednotlivé paragrafy nepřípustně kopírují uspořádání pro tradiční manželství a rodinu. - více zde

Hromada tehdy označil Klausův postup za tragické rozhodnutí středověkého monarchy.

Klaus se kvůli vetovanému zákonu ostře střetl i s premiérem Paroubkem. Ten označil veto za jednu z největších Klausových chyb. - více zde

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video