Poslankyně ANO Radka Maxová vyšla vstříc volání gayů a leseb. Předkládá návrh zákona, podle nějž lidé žijící v registrovaném partnerství mají dostat šanci osvojit si dítě druhého z páru.

Poslankyně ANO Radka Maxová vyšla vstříc volání gayů a leseb. Předkládá návrh zákona, podle nějž lidé žijící v registrovaném partnerství mají dostat šanci osvojit si dítě druhého z páru. | foto: Marek Podhora

Gayové a lesby mají podle návrhu dostat šanci osvojit si dítě partnera

  • 492
Návrh, na který netrpělivě čekají gayové a lesby žijící v registrovaném partnerství, je tu. Skupina poslanců předkládá zákon, aby si partnerky nebo partneři mohli osvojit dítě toho druhého z registrovaného páru. „Musíme se dívat na zájem těch dětí,“ hájí návrh jeho předkladatelka, poslankyně ANO Radka Maxová.

O co přesně v návrhu jde? Nenavrhuje se uzákonění možnosti osvojení dítěte z náhradní ústavní péče, ale pouze osvojení dítěte, které již v konkrétní rodině žije. Jedná se o obdobnou situaci, jako v případě, kdy si nevlastní otec osvojí dítě své manželky.

„Zákon předloží skupina poslanců napříč stranami. Má to podporu v sociální demokracii, KSČM, Úsvitu. Jednám ještě s ODS, TOP 09 a oslovím i lidovce,“ řekla iDNES.cz Maxová. Podobná úprava platí již v řadě zemí západní Evropy, například ve Velké Británii, Francii, Španělsku, Skandinávii, Slovinsku a dalších zemích světa.

Zastánci zákona upozorňují na to, že dítě, jehož biologickým rodičem, je jeden z registrovaného páru, má v rodném listě uvedeného pouze jeho, i když ho vychovávají oba partneři či partnerky. Druhý z páru na něj nemá žádné právo. Když jeden z páru umře, dítě neztratí pouze rodiče uvedeného v rodném listě, ale právně se ocitá bez „rodičů“ obou a v krajním případě může skončit v ústavu.

„Jen bych upřesnil, že ve většině případů se nejedná o děti z předchozích heterosexuálních svazků, tam by musel, většinou otec, s osvojením souhlasit a procedura je docela složitá. Ve většině případů se jedná o děti, které se plánovaně rodí přímo do těchto rodin,“ sdělil iDNES.cz Jan Kozubík z Platformy pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu (PROUD). Právě sdružení PROUD v minulých měsících u poslanců za zákon lobbovalo. (více zde) Zákon podporuje i ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier z ČSSD.

Jedna z předkladatelek zákona Maxová z hnutí ANO se neobává toho, že by zákon mohl zkrachovat na tom, kdyby koaliční křesťanští demokraté řekli, že takový návrh může ohrozit koalici. Stejně tak podle poslankyně nehrozí, že by poslanec Marek Benda mohl prosadit zrušení registrovaného partnerství, což naznačil v reakci na to, kdyby gayové a lesby v registrovaném páru mohli osvojovat děti.

„Já prostě pokládám snahu o adopce dětí homosexuálními páry za chybnou, věřím, že neprojde, stavím se proti ní. Ale pokud by někdo měl pocit, že jedinou možností je to buď uzákonit, nebo registrované partnerství zrušit, pak říkám, že správnější je zrušit registrované partnerství,“ řekl poslanec Benda v rozhovoru pro iDNES.cz. (najdete ho zde) A na dotaz, zda zrušení registrovaného partnerství navrhne, opáčil: „V tuto chvíli to nenavrhuji.“

O zákonu začnou poslanci jednat na podzim. Až pak se ukáže, jak velkou podporu přijetí návrhu ve skutečnosti ve sněmovně má. Už ve chvíli, kdy se schvalovalo registrované partnerství, tak část veřejnosti, která byla pro, byla k možnosti osvojování dětí výrazně zdrženlivější.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video