Gayové a lesbičky opět ztratili naději na partnerství

- Kontroverzní zákon o partnerském soužití homosexuálů, o němž se už dlouhé měsíce diskutuje, Poslanecká sněmovna opět smetla se stolu. Na návrh lidovce Cyrila Svobody poslanci návrh zákona zamítli, pro zamítnutí hlasovalo 91 ze 175 přítomných poslanců, proti jich bylo 69.
Gayové a lesbičky tak na dlouhou dobu znovu ztratili naději, že spolu budou moci vstupovat do svazků, jež jim dají obdobná práva, jaká mají manželé. Tedy smět po smrti svého druha zůstat v jeho bytě či mít daňové výhody za to, že se jeden o druhého stará.

První pokus o takzvané registrované partnerství smetla sněmovna už v roce 1998. Napodruhé a v nové sněmovně po volbách byla šance větší, neboť z ní odešli republikáni, zatvrzelí odpůrci této předlohy. "Zákon má velkou šanci," věřil tehdy předseda Sdružení organizací homosexuálních občanů Jiří Hromada. První čtení ještě dopadlo dobře. Zákon prošel a gayům a lesbičkám tehdy ve sněmovně tekly slzy radosti.

Poslanci, kteří ve čtvrtek smetli se stolu zákon o soužití osob stejného pohlaví, téměř unisono tvrdí: My nejsme netolerantní vůči gayům a lesbičkám. Ten zákon byl prostě špatný. "Důvody jsou právní," trval na svém Cyril Svoboda z KDU-ČSL, který navrhl - a většinou 91 hlasů ze 175 přítomných poslanců prosadil - zamítnutí zákona. "Není dobré, abychom tady stále debatovali o mravních kategoriích a toleranci," dodal Svoboda.

Právě lidová strana se velmi často zaštiťuje slovy o lásce k bližnímu. Faktem ovšem je, že lidovci byli ve čtvrtek jedinou stranou, která, stejně jako letos na jaře, hlasovala unisono - proti zákonu.

Ti, kteří návrh předložili (poslanci Jan Zahradil z ODS, Jitka Kupčová z ČSSD a Zuzka Rujbrová z KSČM) však oponují: Kdyby tomu tak bylo, pak byste se jej za těch devět měsíců, co leží ve sněmovně, pokusili vylepšit. "To se bohužel - výjimka se vztahuje na pana poslance Svobodu - nestalo," podotkla Rujbrová.

Navrhovaný zákon by dvojicím stejného pohlaví umožnil uzavřít před notářem smlouvu, která jim má zaručit většinu práv podobných právům manželů s výjimkou nároku na osvojení či adopci dětí.

Klíčovým argumentem odpůrců zákona je obava z oslabení postavení tradiční rodiny. Někteří se navíc domnívají, že schválení zákona může otevřít cestu k výchově dětí v homosexuálních svazcích. Zastánci zákona obavy nesdílejí. Podle nich navíc není důvod, aby část občanů jen kvůli odlišné sexuální orientaci neměla stejná práva jako ostatní.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video