Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče.

Václav Klaus přijal na Pražském hradě slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče. (10. prosince 2012) | foto:  Dan Materna, MAFRA

Mezi Českem a Slovenskem nejsou nevyřešené otázky, shodli se prezidenti

  • 8
Slovenský prezident Ivan Gašparovič přijel na dvoudenní státní návštěvu České republiky. Na prvním nádvoří Pražského hradu ho s vojenskými poctami přivítal prezident Václav Klaus. Oba státníci se shodli, že mezi Českem a Slovenskem nejsou bolavé, neřešené a nevyřešené otázky.

Po slavnostním přivítání na Hradě český a slovenský prezidentský pár spolu usedly k soukromému setkání.

Na následné tiskové konferenci Václav Klaus spočetl, že za dvě svá prezidentská období už byl na Slovensku dvanáctkrát. "To je v průměru více než jedna (návštěva) ročně. Podobně je to s panem prezidentem Gašparovičem u nás. Demonstruje to blízkost jak našich osobních názorů, vztahů, tak hlavně blízkost našich národů," řekl novinářům.

Ivan Gašparovič ocenil také osobní vztahy s Václavem Klausem, který Bratislavu příští rok před ukončením mandátu ještě navštíví.

Prezidenti připomněli, že na konci letošního roku to bude 20 let od rozpadu Československa. Podle Klause konec federace ekonomicky prospěl více Slovensku než ČR.

Slovenská společnost podle něj také není tak poškozena "nepolitickou politikou" jako česká.

Slovenského prezidenta těší, že o výborných vzájemných vztazích nehovoří jen politici, ale stejný názor mají také občané jak na Slovensku, tak v Česku.

"Myslím, že toho si musíme vážit všichni a zachovat tyto standardy tak, aby se vztahy ještě zlepšovaly," prohlásil Gašparovič. Je přesvědčen, že kvalitu vztahů bude demonstrovat také první zahraniční cesta nově zvoleného českého prezidenta na Slovensko.

Výsledkem rozpadu Československa před dvaceti lety byly dva samostatné státy, které vznikly k 1. lednu 1993.

Podle Klause slovenská ekonomika letos roste a není v krizi, na rozdíl od Evropy a České republiky. "Rozpad československého státu... Slovensku prospěl více než ČR," míní český prezident.

Podtrhl to statistickými údaji, podle kterých se za dvacet let hrubý domácí produkt na hlavu v Česku zvýšil o 50 procent a na Slovensku o celých 100 procent.

Gašparovič připomněl, že Slovensko muselo projít reformami, potřebovalo zahraniční investory a nyní musí své problémy řešit v evropském kontextu.

"Na Slovensku nikdy nebyla tak rozbita politika jako u nás. Útoky takzvané nepolitické politiky poškodily ČR neskonale více," prohlásil na tiskové konferenci po jednání s Gašparovičem Klaus.

Na Slovensku podle něj také nenastalo "takové zbourání autority a respektu k jakýmkoliv autoritám" jako v Česku.

Vedle Hradu Gašparovič navštíví parlament a pražskou radnici. V úterý pojede do Kutné Hory.

Politici Česka a Slovenska se navzájem navštěvují poměrně často. Opakovaně si také pochvalují nadstandardní vztahy a zdůrazňují, že obě země k sobě mají nejblíže.

Slovenský deník Pravda v říjnu uvedl, že úplně tak to možná nebude, když se Gašparovič a Klaus za dvě funkční období navzájem nevyznamenali žádnými řády. Pravda si navíc všimla, že Klaus na nedávné návštěvě Varšavy prohlásil, že považuje Polsko "za nám nejbližší zemi".

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video