Pompézní vila Radovana Krejčíře se vrátí tam, kam patří – do Krejčířových rukou. Nová vlna restitucí začíná.

Pompézní vila Radovana Krejčíře se vrátí tam, kam patří – do Krejčířových rukou. Nová vlna restitucí začíná. | foto: MF DNES

Gangsteři dostanou zpět zabavené nemovitosti

  • 6
Českou republiku čekají další masivní majetkové přesuny. Organizovaní zločinci znovu získají obstavené stavby a pozemky, do nichž ulili svůj lup. Očekává se, že v dohledné době stát odblokuje také jejich zmrazená konta.

Objev DNES

První vlaštovka zaštěbetala, když stát neumožnil příbuzným Radovana Krejčíře opět nakládat s jeho obstaveným areálem v Černošicích.

Rozhodnutí státní zástupkyně ještě nemělo žádný mravní rozměr. Šlo o ryzí pragmatismus, údržba Krejčířova majetku totiž příliš zatěžovala státní rozpočet.

Dosluhující ministr financí Bohuslav Sobotka vysvětluje: "Víte, co to stojí, cídit takovou spoustu zlata a stříbra? Čerpat a filtrovat vodu do kaskádové soustavy bazénů? Udržovat stálou teplotu a vlhkost v oranžerii nebo krmit oboru plnou bílých daňků? Bylo to neúnosné. Abychom to utáhli, museli bychom v parlamentních bufetech prodávat o čtrnáct milimetrů kratší párky a škrtnout Hradní stráži rezervní teplé ponožky."

Povzbuzeni vývojem ve věci Krejčířovy vily, obrátili se ostatní prominentní gangsteři na Nejvyšší experimentální soud s žádostmi o restituce svého majetku. Za právního zástupce si pánové Kožený, Pitr, Hrdinka, Berdych a jiní vybrali specialistu na postmoderní postkomunistické právo, JUDr. Rafaela Absolóna.

Ten před soudní stolicí pronesl emotivní playdoyer: "Mým mandantům se stala křivda. Své majetky získali v dobré víře, že nebudou odhaleni. Nechali si postavit vily a významně těmito investicemi přispěli k růstu naší ekonomiky. Chceme- li vybudovat spravedlivý právní stát, nesmíme stavět na křivých základech. Co bylo zabaveno, musí být vráceno původním zlodějům."

"Máte recht, pane kolego. Nač by nám ty barabizny byly," vynesl po pětiminutové poradě poroty verdikt soudce Mojmír Košvanec. Noví restituenti mohli slavit.

Zahořklé reakce bylo naopak slyšet ze skupinky prvopoškozených. Ti čekali, že nemovitosti lupičů půjdou do veřejné dražby, z jejíhož výtěžku jim bude vyplaceno alespoň částečné odškodné.

"Tito lidé odmítají nést sebemenší náklady ekonomické transformace, ale to prostě nejde," vzkázala jim přes média Soňa Vitásková, mluvčí meziresortní komise pro nápravu křivd minulosti.

Lídři velkých politických stran se k výroku soudu odmítli vyjádřit. "Ctím nezávislost justice," prohlásil například Mirek Topolánek, "navíc je vedro a já musím především sestavovat novou vládu."

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video