Gang získal vydíráním 46 milionů

  • 17
Gang zločinců, který spolupracoval s policisty, si únosy a vydíráním podnikatelů "vydělal" 46 milionů korun. Navíc má zřejmě na svědomí i dvě vraždy. Vyšlo to najevo při rozsáhlé policejní akci nazvané Uniforma. V souvislosti s únosy už bylo zatčeno dvacet podezřelých.

Ve středu osm z nich soudce poslal do vazby.

Organizátorem únosů je podle policie třicetiletý pražský podnikatel David Berdych. Ten už kvůli přepadením dalších podnikatelů stanul před soudem.

Součástí zločineckého klanu byli současní i bývalí policisté z pražského Odboru boje s organizovaným zločinem. Ti poskytovali zločincům tajné informace.

"Jednoho současného policistu a jednoho bývalého strážce zákona jsme už obvinili.
Jednoho z nich jsme navrhli vzít do vazby," potvrdil středočeský státní zástupce Tomáš Milec.

Podle informací MF DNES jsou pro účast na loupežích obviněni bývalý důstojník Petr Koňařík a stále sloužící policista Jiří Kaňka. Zločinci unesené podnikatele často mučili.
"Znali policejní taktiku a používali části policejní výstroje, ale také padělané dokumenty, například rozhodnutí soudu," sdělila policejní mluvčí Blanka Kosinová.

Policisté podlehli zločincům a sloužili jim
Policistům nebo příslušníkům tajných služeb, kteří neudrží v patřičných mezích svůj vztah ke svému agentovi, se v policejní hantýrce říká "Naskoč." To proto, že "skočili na lep" svému informátorovi a nechali se jím zmanipulovat.

Případ pozatýkaného gangu vyděračů, kteří unášeli podnikatele a okrádali je o milionové sumy, ukázal na velmi závažný problém: občas se stane, že si spolu vymění role policista a jeho informátor.

Policisté dávali tipy
Normálně to má fungovat tak, že policista svého agenta řídí a získává od něj důležité informace. Z nejnovější kauzy vyplynulo, že přinejmenším dva policisté začali svým agentům dodávat tipy na loupežná přepadení a poskytovat jim informace.

"Může se to samozřejmě stát. Ale jsem přesvědčen, že to jsou jen ojedinělé případy," řekl MF DNES náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně. Z případu vyplynulo, že svými agenty se nechali zmanipulovat důstojníci elitního Odboru pro boj s organizovaným zločinem Petr Koňařík a Jiří Žofčín.

Koňařík je obviněn z toho, že svému informátorovi Davidu Berdychovi pomáhal v zajišťování loupežných přepadení. Bývalý agent Žofčína Miroslav Houdek, který si za loupežná přepadení odpykává trest ve vězení na Mírově, se zase přiznal, že "svého poldu Žofčína" přímo i platil.

"Jestliže informátor začne svého policistu řídit, nebo mu dokonce začne dávat peníze, tak to je protizákonné," prohlásil Macháně. Takové kauzy se však staly už v minulosti.

Mezi nejznámější patří třeba případ agenta vojenské rozvědky (a bývalého sekretáře ministra zahraničí) Karla Srby, jehož vztah k řídicímu důstojníkovi přerostl natolik, že mu pak Srba pomohl do funkce velvyslance v Kazachstánu.

Je nějaká kontrola "řízení" agentů? "Máme předpisy, které kontrolu upravují. O agentovi se může dozvědět jen šéf důstojníka a ještě jen za určitých podmínek. Jinak je to bytostná záležitost policisty," uvedl Macháně.

Řídicí důstojník vede svého agenta u služby i tak, že jeho krycí jméno napíše do obálky a uloží to pro svého šéfa do trezoru. Podle důvěrných informací jednoho bývalého důstojníka protizločineckého útvaru se agenti platí trojím způsobem.

Oficiálně: vyplacenými částkami, které se normálně vykazují. Neoficiálně: tím, že se agentovi toleruje trestná činnost (podvody, loupeže, neplacení daní), nebo se k tomu využívají "černé fondy".

"Oficiálně se na placení agentů povolují poměrně malé částky. Jde o 5 až 15 tisíc korun měsíčně na jednoho agenta. To je hrozně málo, proto existují i jiné způsoby financování," řekl nejmenovaný exdůstojník policie.

Kartotéka je nebezpečná
Přestože existují problémy s agenty, Macháně je proti jakýmkoli návrhům registrovat je v centrální evidenci s plnými jmény. "To není cesta. Když se prosákne totožnost informátora, ohrozí ho to na životě. To považuji za větší riziko než riziko neetického vztahu," řekl.

Proč policista někdy selže? "Časté kontakty s podsvětím mohou některé policisty učinit zranitelnějšími a náchylnějšími k nepoctivosti," říká policejní psycholožka Dagmar Čírtková.


Video