Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: AP

Gang hackerů ukradl bankám ve 30 zemích přes miliardu dolarů

  • 63
Organizovaný gang počítačových hackerů, který od konce roku 2013 napadl stovku bank ve 30 zemích, ukradl při nelegálních operacích už přes miliardu dolarů, tedy přes 24 miliard korun. Tvrdí to ruská antivirová Kaspersky Lab, kterou citovala americká média. Gang podle firmy operoval i v Česku.

Ruská firma na svých webových stránkách uvedla, že zločinecké operace, které podle ní v dějinách internetové kriminality nemají obdoby, se podařilo odhalit ve spolupráci s mezinárodními policejními organizacemi Interpol a Europol.

Hackeři vyvinuli metody, jak díky phishingu, internetové metodě získávání citlivých údajů, dlouhodobému sledování chování zaměstnanců a nasazení škodlivého programu Carbanak získat přístup k vnitřnímu systému banky. Poté byli schopní vysledovat správcovské počítače určené pro bezpečnostní kamery.

To jim umožnilo sledovat vše, co se dělo na obrazovkách zaměstnanců, kteří pracovali se systémy převodů hotovosti. Takto podvodníci získali detailní přehled o práci bankovního úředníka a mohli ji napodobit tak, aby převedli a vybrali peníze.

Když přišel čas zpeněžit aktivity, využili podvodníci online bankovnictví nebo mezinárodní online platební systémy k převodu peněz z účtů v bance na své vlastní účty. Tyto peníze byly následně vybrány v bankách v Číně nebo Americe.

V dalších případech pronikli do samotného srdce systémů účtů, pozměnili zůstatky a zbytek peněz převedli podvodnými transakcemi na své účty. Například když bylo na účtu tisíc dolarů, změnili jeho hodnotu na deset tisíc dolarů a devět tisíc převedli k sobě. Oběť dlouho nic netušila, protože zůstatek byl stále původních tisíc dolarů.

Hackeři přeprogramovali i bankomaty

Kybernetičtí zločinci dokázali získávat peníze i přeprogramováním bankomatů, z nichž pak vybírali hotovost. Podle všeho pracovali s částkami tak, aby nevzbudili podezření. U každé z bank ukradli maximálně kolem deseti milionů dolarů.

„Hackeři nemuseli ani násilím pronikat do bankovních služeb. Dostávali se prostě do podnikové sítě bank a zkoumali, jak podvody zamaskovat jako legální operace,“ vysvětlil postup zločinců ruský expert Sergej Golovanov.

Zločinci takto napadli stovku finančních institucí po celém světě. V týmu hackerů byli programátoři z Číny, Ruska, Ukrajiny a některých dalších evropských zemí. V průměru trval útok na každou banku dva až čtyři měsíce, od infikování prvního počítače v bankovní podnikové síti až po konečnou krádež peněz.

Podle listu The Wall Street Journal zatím není jasné, kolik přesně bank hackeři napadli ani jaké konkrétní banky to byly. V seznamu firmy Kaspersky Lab je kromě Česka uvedeno například Německo, Polsko, Švýcarsko, USA, Rusko nebo Británie.

Gang podle Kaspersky Lab operoval i v Česku

Organizovaný gang počítačových hackerů operoval podle zprávy Kaspersky Lab i v Česku. České instituce ale nemají informace, že by se některá z tuzemských bank stala obětí takového gangu.

„Česká bankovní asociace nemá žádné zprávy o úspěšném útoku hackerů na systémy českých bank,“ řekl ČTK náměstek ředitele asociace Jan Matoušek. České banky podle něj každoročně investují stovky milionů korun do zlepšování svého zabezpečení, které vyhovuje nejpřísnějším standardům.

Původně měla firma Kaspersky Lab svou zprávu o počítačové kriminalitě zveřejnit v plné šíři v pondělí na konferenci v mexickém Cancúnu, pak od toho ale upustila.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o probíhající vyšetřování, na němž se Kaspersky Lab s orgány činnými v trestním řízení podílí, není možné odhalit detailnější informace,“ uvedli ČTK zástupci české pobočky Kaspersky Lab.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue