Gang dovážel ojetiny na falešné faktury

  • 12
Ústečtí celníci odhalili gang dovozců luxusních ojetin z Belgie. Na falešných fakturách okradl stát o 40 milionů, zní policejní odhad. Zatím se podvodníkům podařilo prokázat desetimilionovou škodu. Se skupinou spolupracoval i jeden celník. Pět lidí je ve vazbě. Jeden člen bandy prchá.

Luxusní ojeté BMW, které skupina v Belgii koupila za 17 500 eur, těsně před českou hranicí nezákonně "zlevnilo" na 5000 eur.

Šofér totiž vytáhl padělanou fakturu, kterou ukázal českým celníkům a díky tomu zaplatil nižší daň. V tom zhruba spočíval podvod, který odhalili ústečtí celníci ve spolupráci s policií.

Organizovaná skupina takto dovezla od loňska celkem 380 ojetých aut, hlavně značek BMW, Mercedes Benz, Peugeot či Audi. Proto byl zisk pachatelů tak veliký.

Případ vyšetřovala policie s celníky od počátku letošního roku.

"Pachatelé udržovali kontakty s podnikateli v Belgii, se kterými obchodovali prostřednictvím elektronické pošty," vysvětlil mluvčí ústeckých celníků Viliam Leysek.

Auta pak pachatelé prodávali v Česku už za "normální" cenu.

Zatčeno je šest lidí
Vyšetřovatelé přišli na podvod díky pochybnostem o předkládaných fakturách, prostě se jim dovezená Audi zdála příliš laciná. Následovaly policejní odposlechy, které vedly k zatčení šesti lidí.

Pět z nich skončilo ve vazbě, jeden je stíhán na svobodě. Sedmý pachatel, který pracoval v gangu jako řidič, stále uniká. Hrozí jim až dvanáctiletý pobyt ve vězení.

"Pátrání se podařilo dokonale utajit, až do domovní prohlídky neměli pachatelé o ničem ani tušení," doplnila státní zástupkyně Hana Řeháková, která případ od počátku dozorovala.

Nezákonní dovozci pocházeli z Děčínska, Teplicka a Ústecka a jezdili přes různé hraniční přechody, mimo jiné proto, že museli změnit trasu kvůli povodním.

Gang si půjčoval doklady
Případ je velmi výjimečný ještě kvůli jiné věci: Sedm pachatelů dováželo auta s plnou mocí stovek lidí, od kterých si půjčili doklady někdy za úplatu. Za ně se tak trochu "schovávali" a vystupovali jako jejich zástupci.

Vtip je v tom, že v celém obchodu tito anonymní občané figurují jako oficiální dovozci. Mnohdy totiž ani nevěděli, že se jejich pas půjčený za dva tisíce korun používá k dovozu aut.

To znamená, že až české orgány daň za dovoz vyměří, nebudou ji vymáhat zřejmě od pachatelů, ale od nich. Na otázku zda i těmto "bílým koním" hrozí trest, odpověděla Řeháková, že se to ukáže při dalším šetření.

Prodaná auta stát nezabaví
Samotá auta gang prodal skrz inzeráty či bazary ještě dalším lidem, kteří už je koupili v dobré víře za standardní cenu, takže jim je stát nezabaví.

Celníci prokázali pachatelům zatím celní a daňový únik deset milionů korun, ale předpokládají, že se vyšplhá na čtyřicet milionů.

Aby mohli škodu přesně vyčíslit, musejí ještě počkat na zaslání dalších faktur, které pro ně zajišťují belgičtí kolegové.

Paradoxní je, že po vstupu do Evropské unie v květnu 2004 už kvůli jiným celním předpisům nebude takový trestný čin existovat.

Podvody při dovozu aut patří k vůbec nejčastějším prohřeškům proti celním předpisům. Dalšími komoditami, při jejichž dovozu se hodě podvádí, jsou cigarety a textilní zboží z Asie.

Policie často zatýká i mezi celníky
Policisté při celních podvodech často zatýkají i mezi celníky. Začátkem října policie obvinila dalších deset příslušníků z Vojtanova na Chebsku, přes který do Česka přijížděly kamiony s pašovaným zbožím. Viní je z nelegálních dovozů nejméně za 50 milionů. Prvních deset lidí, z toho dva celníky, stíhá už od jara. - více zde

V září zase policie obvinila sedm celníků ze zneužívání pravomoci veřejného činitele a z přijímání úplatků. Detektivové dopadli i dvojici deklarantů, kteří zastupovali dovozce ojetin a na hraničních přechodech upláceli. - více zde


Video