G8 probírá Irák, teror, zbraně i chudobu

  • 19
Protesty tisíců antiglobalistů zahájily summit G8 ve francouzských lázních Evian. Sedm nejvyspělejších zemí světa a Rusko se chystají oznámit nová opatření proti šíření zbraní hromadného ničení a terorismu. Chtějí také urovnat vztahy mezi Evropou a USA poškozené válkou v Iráku.

FOTOGRAFIE ZE SUMMITU A PROTESTŮ NAJDETE ZDE

Představitelé skupiny G8 podle mluvčího delegace britského premiéra Tonyho Blaira zveřejní prohlášení, že nejnaléhavějšími tématy, kterým musí svět čelit, jsou zbraně hromadného ničení a mezinárodní terorismus.

Zráoveň bude představen nový plán omezující používání slabě radioaktivních materiálů, které se například používají v rentgenových zařízeních, protože je v určitém množství lze zneužít k výrobě takzvané špinavé bomby.

Deklarace předpokládá dodatečnou pomoc Rusku, aby se mohlo zbavit zásob jaderných a chemických zbraní, pomoci při likvidaci dvou ruských ponorek na jaderný pohon a nového pracovního uplatnění ruských jaderných vědců.

G8 také podle mluvčího britské delegace citovaném agenturou AFP hodlá předložit nová bezpečnostní opatření na letištích. Další návrhy podle něj směřují k posílení bezpečnosti v přepravě kontejnerů.

Summit začal v neděli po poledni společným obědem, po němž přišlo na řadu pracovní zasedání. Jednání v neprodyšně uzavřenýcho francouzských lázních Evian u hranic se Švýcarskem provázejí protesty. - více zde

G8 si pozvala i nečleny
Do skupiny G8 patří USA, Francie, Británie, Kanada, Německo, Japonsko, Itálie a Rusko. V rámci takzvaného "rozšířeného dialogu" se však činitelé G8 sejdou i s hlavami států některých nečlenských a rozvojových zemí.

Summitu v evianském hotelu Royal se tak účastní švýcarský prezident a jeho malajsijský kolega, který předsedá Hnutí nezúčastněných zemí. Přijel i čínský prezident Chu Ťin-tchao.

K diskusím o ekonomickém rozvoji a mezinárodní spolupráci byli pozváni prezidenti Egypta, Alžírska, Nigérie, JAR, Senegalu, Mexika a Brazílie, indický premiér i saúdskoarabský korunní princ.

Jednání se zúčastní i generální tajemník OSN Kofi Annan, prezident Světové banky James Wolfensohn, generální ředitel Mezinárodního měnového fondu Horst Koehler a generální ředitel Světové obchodní organizace Supačaj Paničpagdi.

Bush a Chirac pod drobnohledem
Největší zájem zatím budí prezidenti USA a Francie George Bush a Jacques Chirac. V Evianu spolu budou jednat poprvé od roztržky kvůli rozdílným postojům k válce s Irákem.

Bush přicestoval do Francie přes Ženevu z Ruska, kde ještě dopoledne jednal s prezidentem Vladimirem Putinem, a v Petrohradu se zúčastnil oslav 300. výročí založení města. - více zde

Hlava Bílého domu si při svém příjezdu do Evianu stiskla se Chiracem ruce. Oba si vyměnili několik slov, podle reportérů se však tvářili spíše křečovitě a v jejich pozdravu nebyla žádná srdečnost.

V pondělí se Bush a Chirac sejdou k separátnímu rozhovoru. Podle francouzské prezidenské mluvčí Catherine Colonnové budou mluvit o Iráku, ale "aby se dívali vpřed, ne na rozpory ohledně války".

Pomoc rozvojovým zemím
Jedním z cílů, které si představitelé G8 pro summit v Evianu také určili, je právě překonání trhliny, kterou ve vztazích jejich států zanechala rozdílnost postojů k americko-britskému vojenskému zásahu proti Iráku.

"Tou nejdůležitější věcí, zejména po všech těch rozporech kolem Iráku, je, aby se mezinárodní společenství semklo v pevném postoji," citovala agentura AP prohlášení britského premiéra Tonyho Blaira.

Uklidnění vztahů chtějí členové G8 podle agentury AP naznačit jednotnější snahou čelit chudobě v rozvojových zemích úlevami při splácení dluhů a šíření choroby AIDS v rozvojových zemích.

Tyto dvě témata společně s usnadněním přístupu rozvojových zemí k levnějším lékům a čisté pitné vodě stanovil francouzský prezident Chirac, který summitu předsedá, jako nejvyšší priority úvodního dne jednání.

Americký prezident George Bush hovoří po svém příjezdu do Evianu na summit G8 se svým francouzským protějškem a hostitelem Jacquesem Chiracem. Vztahy obou zemí pošramotila válka v Iráku. (1. června 2003)

, , ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video