Milešovka je díky své poloze největrnější meteorologickou stanicí v Česku. Ilustrační foto

Milešovka je díky své poloze největrnější meteorologickou stanicí v Česku. Ilustrační foto | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Fyzici dají na Milešovce nahlédnout do předpovídání počasí

  • 5
Nejvyšší hora Českého středohoří by měla nabídnout novou atrakci. Ústav fyziky atmosféry Akademie věd, kterému patří budovy na vrcholu, tu chce otevřít návštěvnické centrum. Lidé by v něm nahlédli do "kuchyně" meteorologů. Opravily by se kvůli tomu objekty, ve kterých sídlí meteorologická stanice.

Milešovka vysoká 836,5 metru je už desítky let oblíbeným cílem turistů. Jedna z prvních horských restaurací v Čechách na jejím vrcholu byla postavena již ve 20. letech 19. století.

Projekt, který by ji mohl učinit ještě atraktivnější, by stál 15 až 20 milionů korun a je ve fázi příprav. Ústav fyziky požádal o dotaci z fondů EU. Uzávěrka přihlášek k dotaci je 30. června.

Studie, jak by mělo centrum vypadat, už je nicméně hotová. Na vrcholu dnes několik budov tvoří malé náměstíčko. Jednou z nich je turistický bufet, který se o patro zvýší, a velká přestavba čeká ruinu křídla, které na něj navazuje.

"Pokud vše půjde hladce, je naděje, že už příští rok by se mohlo začít stavět," doufá ředitel ústavu Radan Huth.

Jediné interaktivní muzeum meteorologie v Česku

Plány počítají s tím, že na Milešovce vznikne návštěvnické centrum, které by lidem přiblížilo historii a současnost meteorologie a klimatologie. Lidé by zde našli historické měřicí přístroje i moderní vizualizace právě měřených dat.

"Milešovka je synonymem pro meteorologická pozorování a centrum by sem přilákalo turisty, což by přispělo k oživení turismu a bylo by přínosem pro Ústecký kraj. Navíc něco jako meteorologické muzeum v Česku dosud chybí a Milešovka je místem, kde by bylo vhodné," říká Huth.

První meteorologická stanice na Milešovce vznikla už v roce 1905 a u ní pak vyrostla 19 metrů vysoká rozhledna, která je za příznivého počasí přístupná veřejnosti. Ve věži je stálá expozice a výstup je obvykle provázen výkladem o historii a výsledcích meteorologických pozorování.

Milešovka je totiž díky své poloze největrnější stanicí Česka, bezvětří tu panuje pouhých osm dní v roce.

V centru by ale nebylo jen meteorologické muzeum, na turisty by čekala třeba i zajímavá prezentace měření.

"Je možné sem napojit přístroje ukazující například to, jaký je a byl na hoře vítr či srážky. Mohl by tu být i přístroj na měření spektra kapek, kde by lidé mohli sledovat velikost kapek deště," říká Huth.

Možná bude i ubytovna

Protože na Milešovce se může počasí radikálně změnit z hodiny na hodinu, ústav zvažuje, zda v nové budově nebudou zřízeny i pokoje na přespání turistů.

"Počítáme s tím, že tu kromě vylepšeného bufetu bude ještě místnost, kde by se turisté mohli schovat. Zda v ní bude možné i přespat, však nezáleží na nás, ale na tom, co nám povolí chráněná krajinná oblast," vysvětlil Huth.

Národní přírodní rezervace byla na Milešovce zřízena roku 1951 a každá stavba je tu kvůli ochraně přírody velmi komplikovaná.

"To jsme poznali už při současné stavbě čističky odpadních vod, která je pro projekt nutná. Vždy, když jsme si mysleli, že už máme všechna povolení, objevilo se něco dalšího," přiblížil Huth.

Projekt podporují i okolní obce, které zde meteorologické muzeum chtějí už roky. "Nyní ústav našel cestu, jak na projekt získat dotace a my jsme připraveni ho podpořit," říká starosta nedalekého Velemína Jiří Skalický s tím, že obce jsou připraveny například vybudovat záchytná parkoviště v Milešově či Bořislavi.

Jedno už mohou od loňského roku využívat turisté v obci Bílka.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video