Magnát Tomáš Chrenek.

Magnát Tomáš Chrenek. | foto: Archiv MF DNES

Rodí se silná konkurence VZP, pojišťovna s 1,6 milionu klientů

  • 251
MF DNES zjistila, že se chystá fúze nejlépe hospodařící zdravotní pojišťovny v zemi - Revírní bratrské pokladny - a České průmyslové zdravotní pojišťovny. V té má vliv podnikatel Tomáš Chrenek. V případě sloučení by druhá jmenovaná pojišťovna získala k využití 1,2 miliardy korun.

Ve vedení Revírní bratrské pokladny ta zpráva vyvolala zděšení: zrodily se první plány na její sloučení s jinou zaměstnaneckou zdravotní pojišťovnou – Českou průmyslovou zdravotní (ČPZP). Pokud se to stane, bude ČPZP, tedy pojišťovna spojovaná s podnikatelem Tomášem Chrenkem, druhou nejsilnější v Česku hned po VZP. Měla by více než 1,6 milionů klientů.

„Jsou tu ty obavy, slyšel jsem o těch plánech, ale mě nikdo nekontaktoval a správní rada může udělat cokoliv i bez našeho vědomí,“ řekl MF DNES ředitel pojišťovny Lubomír Káňa. Sám za sebe by se sloučením rozhodně nesouhlasil.

„Jsme nejlépe hospodařící pojišťovnou, máme dvojnásobný zůstatek na účtech oproti ostatním a na pacienta máme díky tomu 2 913 korun, zatímco ČPZP jen zhruba polovinu toho,“ zdůvodnil ředitel.

Jenomže rozhodnutí bude v rukou jemu nadřízené správní rady. Její předsedkyně Jarmila Ivánková chce podle informací MF DNES k záměru fúze svolat mimořádnou schůzi už na první březnový týden.

„Pro mě je to informace velmi čerstvá, vlastně teprve několik hodin, takže vůbec nevím, jak se zachovám a jak budu hlasovat,“ říká primátor Karviné a člen správní rady pojišťovny nominovaný za vládu Tomáš Hanzel. „Zatím budeme hlasovat jen o záměru, vše ostatní je předčasné,“ říká zástupce odborářů ve správní radě Jaromír Pytlík.

1,2 miliardy k využití

Nápad vznikl zřejmě ve společnosti OKD, která patří k zakládajícím členům Revírní bratrské pokladny, což nepřímo potvrdil i ředitel ČPZP Petr Vaněk.

„Naše iniciativa to není. Jestli se tím zabývá OKD, tak je to jejich problém,“ řekl Vaněk s tím, že logiku by to vlastně mělo, když jsou dvě regionální pojišťovny vedle sebe. Právě díky Vaňkovi je ČPZP připisován Chrenkův vliv, protože ředitel přišel na svůj post před lety bez výběrového řízení a z místa předsedy představenstva a ředitele Chrenkovy společnosti Agel.

Mluvčí OKD Marek Síbrt však hovoří opatrně: „O sloučení se diskutuje už dlouho, nicméně orgány Revírní bratrské zatím o ničem takovém nerozhodovaly,“ řekl pouze.

Správní rada by potřebovala ke schválení fúze prostou většinu osmi členů správní rady. Poté stačí, aby fúzi posvětilo ministerstvo zdravotnictví. A formální poradní hlas má i ministerstvo financí.

„Provedli jsme analýzu od roku 2008. A z ní vyplývá, že sloučení není ve veřejném zájmu ani v zájmu pojištěnců. Revírní bratrská je efektivnější než ČPZP, tedy lépe hospodaří s prostředky zdravotního pojištění,“ zní stanovisko ministerstva financí.

V případě fúze by ČPZP získala k využití 1,2 miliardy korun, které leží v základním fondu Revírní bratrské pokladny. Obdobně se jí při předchozích fúzích povedlo získat celkem 5 miliard, z nichž nyní zůstávají v základním fondu ČPZP 2 miliardy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video