Poslanec ČSSD Jeroým Tejc kontrolu inspekce práce očekával.

Poslanec ČSSD Jeroým Tejc kontrolu inspekce práce očekával. | foto: David Neff, MAFRA

Inspekce práce kontroluje Sněmovnu, zda nezaměstnává na švarcsystém

  • 546
Ve Sněmovně vypukla panika, její vedení narychlo shání právní rozbory a etické kodexy. Na kontrolu totiž dorazila inspekce práce, jestli "firma Parlament" nezaměstnává načerno asistenty poslanců na takzvaný švarcsystém a neobírá tak stát na daních.

Na poslance tak dopadl zákon, kterým tuto praxi zakázali. "Věděl jsem, že kontrola může přijít," prohlásil šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová si nechala raději vypracovat u podřízených "analýzu k otázce švarcsystému", aby dokázala, že asistenti žádný zákon neporušují.

"Služby asistenta jsou vykonávány na základě zvláštní smlouvy, a ne podle zákoníku práce," píše v analýze pro Němcovou Ljuba Čechová z kanceláře šéfky Sněmovny. Opírá se i o to, že asistent nemá jako vyznačené místo práce budovu Sněmovny (byť se tam většinou vyskytuje).

Jak vznikl pojem švarcsystém?

Tento způsob zaměstnávání dostal jméno podle podnikatele Miroslava Švarce z Benešovska, který jako první v 90. letech propustil všechny své zaměstnance, aby je obratem znovu najal. Ovšem jako OSVČ, které si samy platily sociální a zdravotní pojištění.

Od ledna se na pokyn ministra práce více kontroluje, jestli firmy nezaměstnávají lidi na švarcsystém, za což hrozí vysoká pokuta v řádu statisíců. Praxe spočívá v tom, že člověk funguje jako zaměstnanec, dělá práci pro jednu společnost, ale daně platí jako živnostník.

Na odvodech zaplatí podle současných zákonů méně než zaměstnanec, protože on i zaměstnavatel předstírají, že jde o obchodní vztah. Výhodné pro zaměstnance, firmu, nevýhodné pro stát. Při kontrole se posuzuje složitě případ od případu. Čím víc znaků švarcsystému firma vykazuje, tím spíš hrozí pokuta.

Na švarcsystém prý pracují asistenti

Práce poslaneckého i senátorského asistenta některé rysy "švarcsystému" má. Asistenti mají živnostenský list a někteří dělají pro poslance na plný úvazek ve sněmovní kanceláři na tamních počítačích. Někteří asistenti dokonce rozdávají sněmovní vizitky. Každý zákonodárce dostává na asistenta 35 tisíc korun, a pokud jich má víc, peníze se dělí. Vedení inspekce práce nechce kontrolu komentovat.

"Kontrola probíhá. Jsou pochybnosti o tom, jestli asistenti nevykonávají závislou práci - lidově švarcsystém. Inspekce ke kontrole přikročila, protože se o zaměstnávání asistentů vícekrát psalo v médiích a mluvilo na odborných seminářích," řekl úředník inspekce práce. Kvůli obavám z postihu nechtěl zveřejnit jméno. "Zatím to ale vypadá, že se žádné nedostatky nenajdou," dodal.

Drábek kontroluje sám sebe

Kontroloři totiž podléhají ministerstvu práce. Ministr Jaromír Drábek z TOP 09 je zároveň kontrolujícím i kontrolovaným. Je poslancem a i on má asistentku. Jeho reakce byla velmi krátká. "Jednotlivé kontroly ani jejich průběh nekomentuji, tedy ani to, zda kontrola probíhá," napsal v SMS Drábek. Přestože položená otázka zněla, zda práci poslaneckého asistenta lze posoudit jako švarcsystém.

Proč asistent není prostě zaměstnancem Sněmovny, nedokáže nikdo uspokojivě vysvětlit. Například Kateřina Veselá, která dělá asistentku Kateřině Klasnové z VV, se žádné kontroly nebojí. "Fakturuji i jiným klientům než Sněmovně, takže švarcsystém nemůže být můj případ," řekla Veselá.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video