Ivan Fuksa ve čtvrtek odmítl na policii vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik (archivní snímek)

Ivan Fuksa ve čtvrtek odmítl na policii vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik (archivní snímek) | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Fuksa napodobil Tluchoře, s policií nemluvil. Stálo ho to 20 tisíc

  • 88
Exposlanec ODS Ivan Fuksa ve čtvrtek odmítl na policii vypovídat jako svědek v kauze údajných trafik. Stejně jako Petr Tluchoř, jenž v kauze figuroval také, dostal pořádkovou pokutu 20 tisíc korun. Při výslechu se Fuksa odvolal na ústavu s tím, že poslanec má právo odepřít výpověď.

Exposlance ODS Tluchoře, Fuksu a Marka Šnajdra údajně podplácel bývalý premiér Petr Nečas. Výměnou za lukrativní posty ve státní správě mu podle obžaloby měli přestat dělat potíže v Poslanecké sněmovně, konkrétně při schvalování vládního daňového balíčku. 

Pokutu ve stejné výši dostal už v úterý bývalý poslanec ODS Petr Tluchoř, který v kauze rovněž odmítl vypovídat, byť stejně jako Fuksa pouze jako svědek a ne jako obviněný (více čtěte zde). Trestní stíhání celé trojice bylo s odvoláním na poslaneckou imunitu loni v červenci zrušeno Nejvyšším soudem (více zde).

Všichni tři bývalí zákonodárci v případu vypovídali už dříve, ale právě jako obvinění. Po změně jejich procesního postavení je nyní vyšetřovatelé musí vyslechnout znovu jako svědky. Tluchoř vypovídal v úterý, Šnajdr ve středu. Policie se jich ptala na okolnosti, za jakých se v listopadu 2012 vzdali mandátu. Některé dotazy nezodpověděl ani Šnajdr, tomu však vyšetřovatelé sankci neuložili.

ODS podala kvůli stíhání Nečase ústavní stížnost

Faktem je, že Šnajdr byl v prosinci 2012 zvolen předsedou dozorčí rady společnosti Čepro, Fuksa se stal v lednu 2013 členem představenstva Českého Aeroholdingu a vrchním ředitelem pro strategii v tomtéž podniku. Ohledně Tluchoře policejní spis uvádí, že "v důsledku jeho obav z případných následků tohoto postupu mu dosud nebyl poskytnut úplatek v celém rozsahu", a tedy zatím nezískal členství v orgánech společností, v nichž je majoritním vlastníkem stát.

Kauza vedla k pádu Nečasovy vlády, Nečas se kvůli ní zároveň vzdal funkce předsedy ODS. V současné době je v případu obviněn právě Nečas, jeho manželka a bývalá šéfka vládního kabinetu Jana Nečasová či Fuksův někdejší náměstek Roman Boček (více o obvinění Nečase se dočtete zde). Expremiér obvinění odmítl a následně prohlásil, že se mu policie mstí (více čtěte zde).

Občanští demokraté v úterý podali kvůli obvinění Nečase ústavní stížnost, která souvisí s tím, že kauzu dozoruje Vrchní státní zastupitelství v Olomouci. Olomoucké státní zastupitelství totiž uvedlo, že obvinění Nečase má ukázat, čím se má poslanec řídit a zda má mandát vykonávat v zájmu všeho lidu, nebo je přípustné, aby se nechal ovlivnit slibem osobních výhod (více o přístupu Ivo Ištvana čtěte zde).

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video