Mnoho lidí má nyní strach, že skončí stejně jako obyvatelé domu ve Frenštátě. | foto: Tomáš Lach, HZS MSK

Frenštát vyvolal obavy. Podivných sousedů se bojí desítky lidí

  • 95
Po tragické explozi domu ve Frenštátě pod Radhoštěm se na redakci MF DNES a iDNES.cz obrátili čtenáři s tím, že se obávají podobného konce. Také oni prý žijí v domě se sousedem podivínem, u kterého netuší, co provede. Jednoduché řešení však neexistuje.

Strach a bezmoc. Takové pocity trápí řadu lidí kvůli problémovým sousedům. Po události ve Frenštátě pod Radhoštěm, kde nejspíše vinou souseda zemřelo šest lidí (více zde), se ještě znásobily. Mnozí tvrdí, že už vyzkoušeli vše, aby neúnosnou situaci vyřešili, ale neuspěli. "Co máme dělat, kdo nám pomůže?" ptají se.

Patří k nim i obyvatelé jednoho z domů v Ostravě-Porubě, jejichž soused plní byt hořlavými odpadky a zapomíná vypínat plyn. "Nikdo nám nepomohl. Tak nám aspoň držte palce, ať náš dům nevyhoří nebo nevyletí do povětří. V 61 bytech tu žije 127 osob," říká Stanislava Nováková.

Co je v možnostech vlastníka domu

  • prošetřit stížnost
  • vyzvat nájemníka, který dělá problémy, k nápravě
  • při prokázaných opakovaných problémech neprodloužit nájemní smlouvu nebo mu dát výpověď
  • zůstane-li nájemník v bytě po skončení smlouvy, může požádat o soudní vyklizení

"Strach lidí není jen reakcí na událost ve Frenštátě. Skoro každý zná ve svém okolí nějakého podivína. Jednoduchá a obecná rada, jak situaci řešit, ale není," říká Julius Kopčanský z ostravské organizace Bílý kruh bezpečí, která bezplatně pomáhá obětem trestných činů i přestupků.

Nešťastných lidí přibývá

Podle Kopčanského přibývá nešťastných lidí, kteří se cítí ohrožení a žádají o pomoc. "Za patnáct let existence ostravské poradny jsme řešili už přes tisíc případů. Asi čtvrtina se týkala právě sousedské problematiky," dodává.

 Řešení podle Kopčanského existuje, ale je vždy individuální, složitější a vyžaduje trpělivost. "Obrátit se na nás může každý. Doporučujeme osobní návštěvu v poradně, aby situaci mohl dobře vyhodnotit náš právník a pracovník psychosociální pomoci. Dokážeme lidem poradit správný postup, pomoci jim s vyplněním formulářů či podáním podnětu, doprovázíme je k soudu a sestavujeme osobní bezpečnostní plán tak, aby nevyvolali ještě větší vlnu naschválů a agresivity od člověka, který je ohrožuje. Dlouhodobý problém se ale nikdy nedá vyřešit za týden. Je to vždy běh na dlouhou trať. Při akutním ohrožení musí lidé samozřejmě volat policii," dodává Kopčanský.

Kde hledat pomoc

Bílý kruh bezpečí

Působnost v celé zemi, ostravská pobočka: ulice 28. října 124 (budova domu kultury),
telefon a fax: 597 489 204,
e-mail: bkb.ostrava@bkb.cz,
webové stránky: www.bkb.cz

Podle mínění některých lidí je to však zbytečné. "Už jim nevěřím," svěřila se žena z Novojičínska, které policisté nepomohli vyřešit problém s bratrem, jenž ji údajně vyhrožuje fyzickou likvidací i podpálením domu, když z něj bude muset odejít.

Policie řeší stovky sousedských sporů

 "Nejsme všemocní. Můžeme postupovat jen tak, jak nám to dovolují a nařizují zákony. Každý se na nás může obrátit a v případě ohrožení volat linku 158. Ale zakročit můžeme, jen když jde o trestný čin či přestupek," oponuje mluvčí novojičínských policistů Petr Gřes. Podle něj se mnozí lidé mylně domnívají, že policie za ně vyřeší vše.

"Řešíme stovky rodinných neshod a sousedských sporů ročně, ale nemůžeme nikoho svévolně vyhazovat z domova, když se nedopouští protiprávního jednání. Často jde o občanskoprávní spory, které řeší soudy," vysvětluje policista.

Ani podle něj neexistuje žádná obecná rada, jak postupovat v případech sousedských či rodinných sporů.

Mnoho dětí se o staré rodiče už nestará

Policisté často mohou lidem pomoci jen tím, že poradí, jak postupovat, a doporučí, zda se mají obrátit třeba na soud, či příslušné úřady. Podnětů na problémové sousedy přibývá i sociálním odborům.

"Každý podnět prošetřujeme a snažíme se případ řešit ve spolupráci s rodinou problémové osoby. Pokud jde o starého nebo nemocného člověka, pak i s jeho lékařem. Nemáme ale páky, jak klienty k něčemu nutit. Ve výjimečných případech duševní nemoci či stařecké demence podávají obvodní lékaři podnět ke zbavení svéprávnosti. Ale i když soudy vyhoví, neznamená to, že ten člověk nemůže dál žít ve svém prostředí," říká vedoucí sociálního odboru v Karviné Martina Smužová.

Město má nyní ve svém opatrovnictví už 67 nesvéprávných lidí a jejich počet se zřejmě bude zvyšovat. "Je to tím, že zatímco dřív bylo samozřejmostí, že se děti staraly o své staré rodiče, s rozpadem rodinných hodnot je to jinak," říká Smužová.

Zásah hasičů u panelového domu ve Frenštátě

20. února 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue