Prezidentský kandidát Vladimír Franz (17. prosince 2012, Praha).

Prezidentský kandidát Vladimír Franz (17. prosince 2012, Praha). | foto: Petr Topič, MAFRA

Franz na prezidenta? To je možné jen v Česku, diví se svět

  • 1815
Pokud by se to bralo podle článků v zahraničním tisku, bylo by možné za favorita českých voleb považovat skladatele Vladimíra Franze. Ovšem i většina zahraničích médií ho uvádí jako kuriozitu a příklad toho, že v Česku je dnes možné opravdu všechno.

Česká republika není zemí, o které se by ve světě často psalo a vysílalo. To platí i o českých prezidentských volbách. A tak si novináři vybírají, zvláště před pátečním a sobotním prvním kolem, které o prezidentovi se vší pravděpodobností ještě nerozhodne, to nejkurióznější.

O jednu perličku v podobě polovičního Japonce Tomia Okamury už přišli, a tak si o to víc všímají kandidatury potetovaného skladatele Vladimíra Franze.

Za všechny jeden charakteristický titulek z polského portálu Gazeta.pl: "Umělec Vladimír Franz prezidentem? Něco takového je možné jen v Česku".

Volba prezidenta

Polský zpravodajský portál si dává otázku, kterou by si možná měli položit i čeští voliči: "Je Franz skutečně seriózním kandidátem, nebo tady máme co do činění s největším českým marketingovým podvodem od časů reklamní kampaně na neexistující supermarket pro potřeby filmu Český sen?"

Evropě budeme k smíchu

V podobném duchu vyznívá například i článek v německém deníku Die Welt, jehož zpravodaj cituje jednu Pražanku, která jako jedna z mnoha Čechů přijala Franzovu prezidentskou kandidaturu "se zděšením". "Naše země bude pro smích celé Evropě". A cituje z jistého českého blogu, kde autor odmítl podpořit Franzovu kandidaturu argumentem: "Vladimír Franz je uznávaný umělec, ale u toho by mělo zůstat."

Na Slovensku, kde české volby monitorují zřejmě nejpodrobněji, si všimli i Franzova vítězství mezi středoškoláky ve volbách nanečisto. "Výsledky potvrzují, že mladí lidé jsou z velkých a etablovaných politických stran rozčarovaní, že jim vadí pojetí jejich politiky, případně její nesrozumitelnost," zdůvodnil výsledek studentských voleb pro server Sme.sk Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách společnosti Člověk v tísni.

S blížícími se volbami si Franze všimla i světovější média, jako například britský The Telegraph. Deník si samozřejmě všímá Franzova tetování a dodává, že Franz nemá žádné politické zkušenosti a přiznává i malé znalosti ekonomie. "Mladí lidé mu dávají přednost, protože nemají nikoho lepšího na výběr," cituje deník 33letého Tomáše Pištoru z Prahy. "Já osobně ho ale volit nebudu, ale ne proto, že je potetovaný," dodává.

Jiný britský list The Guardian, který vychází z evidentně stejného zdroje založeném na zprávě agentury AP, vidí v duchu své levicové orietace Franze poněkud pozitivněji. A připomíná, že Franz si v závěru své prezidentské kampaně musel vybírat mezi premiérou své opery a závěrečnou televizní debatou.

"Pro českého skladatele je mít světovou premiéru v Národním divadle něco mimořádného," cituje Franze deník. "Musel jsem si vybrat mezi službou veřejnosti a plnění mého celoživotního snu. Vybral jsem si a budu v diskusi." 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video