Františkány oblékne módní návrhářka

  • 2
Někteří františkáni hodlají odložit svá hnědá roucha. Nosí je přitom už téměř 800 let, kdy řád chudých žebravých mnichů založil ve středoitalském městečku Assisi svatý František. On sám se oddal životu v chudobě, což vyjadřovalo právě hnědé roucho. Pořídit si nové kutny zvažuje jedna větev tohoto řádu, kde s tím všichni souhlasí.

Řehole "třetího řádu" v Assisi, malá v porovnání se třemi hlavními větvemi františkánů, si nové kutny nedávno objednala od milánské módní návrhářky. Chtějí, aby vzhled jejich oděvu přizpůsobila současné době.

"Potřebovali jsme nový šat odpovídající principům našeho zakladatele, ale více praktický pro každodenní potřeby," vysvětlil kněz Lino Temperini, představitel řádu, který má v Assisi kolem padesáti členů.

Šaty přijdou na pět tisíc
Řád se obrátil na Elisabettu Bianchettiovou, návrhářku náboženských oděvů, která po měsících zkoumání a zkoušení vytvořila dva prototypy z měkké, šedivé vlny v ceně 300 tisíc lir (5000 korun) za jeden. Lehký mnišský šat ze stoprocentní vlny má dvě kapsy - třeba na mobilní telefon - a v pase je převázán tradičním opaskem z provazu, který má tři uzly jako symboly tří pravidel řádu: chudoby, poslušnosti a čistoty.

Vatikán zatím k novým kutnám mlčí
Nákup nových kuten podráždil některé Italy, stejně jako některé členy řádu, podle nichž je nový vzhled porušením jednoduchosti ztělesňované svatým Františkem. "Mnozí s pokusem změnit mnišský šat nesouhlasí," potvrzuje kněz Waldemar Barszcz z vedení řádu.

Vatikán se k tomuto případu dosud nevyjádřil, avšak italská média se do něj vložila. "Dokonce i františkáni podlehli okouzlení konfekcí," napsal milánský deník Corriere della Sera.

Brožurka kutny obhajuje
Temperini namítá, že vzhled oděvu je plně v souladu s tím, co zamýšlel svatý František předat svým stoupencům. Kněz vydal dokonce brožurku, v níž obhajuje své stanovisko. V materiálu jsou uvedeny různé proměny františkánské kutny během věků, včetně fotografií, náčrtků a poznámek. Dokument například cituje svatého Františka, podle něhož se prý mniši mohli odívat tak, jak to vyžadovaly okolnosti nebo podnebí.

Kněz kritiku nepřijímá
Někteří obyvatelé Assisi soudí, že nové kutny jsou dalším náznakem toho, že řád se odchyluje od svých duchovních základů. Někteří z nich poukazují na prosperující podnikání františkánů ve formě obchodu se suvenýry u baziliky svatého Františka, což je pro římskokatolické věřící poutní místo. V jeden nedávný deštivý den, kdy byl zbytek města téměř vylidněný, byl prý zmíněný obchod plný turistů.

"Jsem katolička, ale tito lidé myslí více na obchodní věci než na duchovní," tvrdí Valentina Castagnoliová, která ve svém obchůdku prodává dřevěné sošky světce v hnědém hábitu a další náboženské suvenýry.

Temperini kritiku odmítá. Nové kutny podle něj nemohou nikoho urazit a navazují na podobu františkánského oděvu v 15. století. "Skutečně nechápeme, odkud všechen ten povyk přišel. Lidé nás obviňují, že příliš dbáme na vzhled. Je to směšné," podivuje se.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video