Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

František Kupka: pokroucené čáry za miliony korun

Komerční sdělení   0:01aktualizováno  0:01
Patřil k výtvarníkům, kteří počátkem 20. století otevírali světovému malířství cestu k abstrakci. Tehdy Františka Kupku příliš nechápali. Až po smrti se jeho plátna stala hitem galerií a aukcí.

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. iDNES.cz neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na iDNES.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst. Na rozdíl od bannerové reklamy je z komerčních sdělení vyloučena politická inzerce.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Malíř František Kupka | foto: MF DNES

Když v roce 1946 připravoval katalog své výstavy v pražském Mánesu, sám o sobě tam jako o třetí osobě psal:

"Byl od dětství samotář a žil smutné mládí. Macecha mu ničila kresbičky, zakazovala mu zabývat se jimi, takže se k nim mohl utíkat jen potajmu na půdě - a to vedlo k uzavírání se vůči prostředí… K tomu pak se připojila dědičnost ze strany matčiny rodiny hloubalů, potřeba filozofování… Pronásledování macechou způsobilo, že se v Kupkovi vyvinul odbojník, který se vzpíral později i proti nepravostem, jež viděl na scéně světa, v němž mu bylo žít."

Správná rozhodnutí slavných Čechů

František Kupka 1871-1957 Cena jeho obrazů dosahuje astronomických výšek. Élevation IV (Výšky) se před čtyřmi roky prodaly za 22,1 milionu korun a jsou dosud nejdražším vydraženým českým dílem na aukcích v ČR. V londýnské prestižní síni Sotheby’s byl letos na jaře vydražen obraz Pohyb za 1,3 milionu liber čili 35,51 milionu korun.

Cíl: abstrakce Synek opočenského notáře se v Dobrušce vyučil sedlářem a zdálo se, že sny o paletě a štětci nenaplní.

Osudové rozhodnutí za něj naštěstí učinil dobrušský starosta Archleb, který u rodičů prosadil, aby mimořádně talentovanému chlapci dovolili studovat. Prošel školními ateliéry v Praze, ve Vídni a nakonec zamířil jako stipendista v polovině devadesátých let devatenáctého století do pařížské L’école des Baux-Arts. Možná ještě tehdy netušil, že právě tady se usadí a bude tu s přestávkami žít až do smrti.

Na život si zprvu vydělával kreslením módy, ilustracemi a satirou.

Jednoduchými a výstižnými tahy přispěl k založení moderní, společensky velmi kritické karikatury. S malováním to bylo složitější, prosazoval se těžko. Navíc nepřestal vnímat propast mezi svým českým původem a francouzskou kulturou. Ještě v roce 1909, tedy po téměř patnácti letech od odchodu z domoviny, se příteli svěřil: "Jsem vykořeněn a navzdory mému dlouhému pobytu zde stále ještě cizinec."

Ve své umělecké tvrobě začínal s realismem, dotkl se secese, symbolismu, potkával se s mnoha směry, do kterých se malířství rozvíjelo, ale nenechal se jimi svázat. Jako jeden z prvních cíleně směřoval k nefigurativnímu malířství, k abstrakci. "Zdá se mi zbytečné malovat stromy, jestliže lidé mohou vidět mnohem krásnější cestou na výstavu," napsal v dubnu 1905 básníku Macharovi.

František Kupka: Cesta ticha (1903)

František Kupka: Cesta ticha (1903) - z výstavy Dekadence: Bohemian Lands 1880 – 1914

František Kupka: Bílý kotouč

František Kupka: Bílý kotouč

"Maluji teď Pojmy, Syntézy, Akordy…, ale dělám to jen sám pro sebe. Nechci to ukazovat." Tak postupně vznikaly obrazy s výmluvnými názvy: Sólo hnědé čáry, Příběh o pestících a tyčinkách, Okolo bodu…

Ke Kupkově originální cestě přispěla jeho nepoddajná povaha, poctivé studium filozofie či psychologie a mimo jiné i zkušenosti se spiritismem, k němuž ho kdysi v Dobrušce přivedl sedlářský mistr Šiška a který mu otevíral další hloubky pod hladinou reality.

Při své tvorbě ve Francii ale nezapomínal na svou vlast. Během první světové války se zapojil do organizování českých legií, v té době se seznámil také s Tomášem Garriguem Masarykem. Bojoval na frontě, navrhoval uniformy a prapor legií, maloval plakáty, které zesměšňovaly monarchii.

Kupodivu více než Paříž ho chápala Praha, která mu po 1. světové válce nabídla profesuru na AVU, ale i tak to nebyla velká sláva. Světového uznání jako fenoména moderního malířství se dočkal až po smrti.

Dnes jeho obrazy najdeme v nejpřednějších galeriích a sbírkách. V českých aukčních síních trhají jeho plátna rekordy. U nás malíři v 90. letech významně pomohla sběratelka jeho děl Meda Mládková, která mu věnovala stěžejní prostor v pražském Museu Kampa.

Autor:


Trump ohrožuje světovou bezpečnost, řekl historik Lukeš v RozstřeluHlavní zprávy

Další z rubriky

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...
ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor Svatého otce. To jsou témata zápisníku...  celý článek

Edvard Beneš před svou vilou
ZÁPISNÍK: České sebebičování. Přijali jsme Mnichov a vůbec

Obama přestal kouřit kvůli své ženě a lidem chybí nadhled. Říkáme, že jsme nejhorší a že se Beneš v roce 1938 choval jako "zbabělec".To jsou témata zápisníku...  celý článek

Titulní strana přílohy MF DNES Kavárna v nové podobě. 7. září 2013.
Příloha MF DNES Kavárna se vrací, vychází ve velkém formátu

Po prázdninové přestávce se vrací tradiční příloha Kavárna do sobotního vydání deníku MF DNES. Příloha zabývající se společností a myšlením vychází nově na...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.