Protipovodňové zábrany v Drážďanech (7. června 2013)

Protipovodňové zábrany v Drážďanech (7. června 2013) | foto: AP

Pomohly nám české přehrady i rovina u Mělníka, říká saské ministerstvo

  • 36
Podniklo Česko dostatečná opatření pro odvrácení záplav na Labi? Upouštělo včas vodu ze svých přehrad? Právě taková diskuse nyní běží v německých médiích. MF DNES se na názor zeptala mluvčího saského ministerstva životního prostředí Franka Meyera.

Mohli Češi udělat víc a záplavovou spoušť umenšit?
Různým výhradám vůbec nerozumím. Vltavská kaskáda odvrátila mnoho škody. Zastáváme názor, že nám české přehrady velice pomohly. Navíc je tu přece oblast mezi Mělníkem a Ústím nad Labem, kde může Labe zaplavovat velké území. I to přispívá k tomu, že výška vody nejen u nás, ale i dál od Ústí nad Labem tolik nestoupá.

Vyplavili Češi Sasko?

Jak celkově hodnotíte spolupráci Česka a Saska před záplavami?
Byla velmi dobrá. Byli jsme v přímém kontaktu.

Jak vypadá aktuální situace v Drážďanech?
Zlepšila se. Od (pondělního) rána máme pohotovostní stupeň číslo tři - celkem jsou čtyři. Hladina Labe se nyní nachází na úrovni asi 6,9 metru. Na některých místech lze již uklízet. V Sasku je ale ještě stále mnoho míst, kde hráze dál odolávají. Stále jde o velice kritickou situaci.

Mnozí lidé tedy dál žijí v napětí?
Pochopitelně je možné najít lidi, jejichž domy byly zaplaveny. Ti dobrou náladu nemají, celkově je ale možné vidět, že lidé drží spolu. Pracují společně, vzájemně si pomáhají.

Když srovnáte nynější povodně s těmi z roku 2002, jaké vidíte rozdíly? Došlo k poučení?
Obyvatelé se připravili mnohem lépe. Pomohlo i to, že varování pro Labe přichází dříve - i toho jsme dosáhli ve spolupráci s českými úřady.

Hodně peněz také zamířilo do protipovodňové ochrany...
Ano. Nejlepší příklad vidíme v centru Drážďan: zámek Zwinger, Semperova opera, Zemský sněm, Kongresové centrum - to vše se v roce 2002 ocitlo pod vodou, ale nyní zůstalo ušetřeno. A to díky ochranným opatřením. Fungovalo to na mnoha místech, jinde však ochranu nedokončili.

Bariéry se tedy budou pořizovat dál?
Po roce 2002 jsme se pokusili investovat do protipovodňových opatření všude tam, kde je to nutné. Nejen na Labi, ale i na dalších tocích. Zároveň jsme říkali, že je to úkol pro generace a za deset let ho není možné zvládnout.

Jistě budete také chtít dále zlepšovat koordinaci s Českem...
Co se týká protipovodňové ochrany, tak směrem k České republice nemáme žádná přání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video