Francouzští uchazeči o prezidentskou kandidaturu: zleva Martine Aubryová, François Hollande, Ségolene Royalová

Francouzští uchazeči o prezidentskou kandidaturu: zleva Martine Aubryová, François Hollande, Ségolene Royalová | foto: Profimedia.cz

Francouzští socialisté znají prezidentské kandidáty a chystají primárky

  • 7
Francouzská socialistická strana zná své kandidáty pro říjnové primárky, které rozhodnou o uchazeči o prezidentský post. O půlnoci totiž vypršel termín pro podání kandidatur. Někdejší hvězda strany Dominique Strauss-Kahn, jehož vyšetřuje americká policie kvůli údajnému sexuálnímu napadení, na seznamu není.

Kandidát vzejde zřejmě z duelu současné šéfky strany Martine Aubryové s bývalým šéfem strany Françoisem Hollandem. Větší počet hlasů - ale zřejmě ne největší - by mohla získat i neúspěšná kandidátka z prezidentských voleb v roce 2007 Ségolene Royalová.

Vizitky kandidátů

Martine Aubryová (61 let)
Dcera někdejšího předsedy Evropské komise Jacquese Delorse vede francouzské socialisty od roku 2007. V letech 1997 až 2000 působila jako ministryně práce a zavedla tzv. zákon Aubryové,  zkrácení pracovní doby na 35 hodin týdně v podnicích s více než 20 zaměstnanci. Podle kritiků je však nerozhodná a neinspirativní.

François Hollande (57 let)
Politikovi, který do roku 2007 takřka deset let vedl socialisty, fandí i někdejší prezident Jacques Chirac. Hollande je podle mnohých dobrý debatér, ale chybí mu charisma. Žil se Ségolene Royalovou, další kandidátkou, s níž má i děti. Od roku 1988 je poslancem, ale nikdy nezastával žádnou funkci ve vládě.

Ségolene Royalová (58 let)
Politička, která se narodila v bývalé francouzské kolonii v Africe, prohrála před čtyřmi lety se současným prezidentem Nicolasem Sarkozym o pouhých šest procent. Stranu pak nařkla, že ji dostatečně nepodpořila. Voliči si však mohou pamatovat na její nevýraznou kampaň a neoslnila ani v předvolebních debatách.

Arnaud Montebourg (49 let)
Podle některých mladistvý a dynamický politik typu Baracka Obamy, podle jiných nezkušený a zbrklý začátečník. Výrazně levicový. Kampaň postavil na boji proti globalizaci, která mimo jiné ohrožuje francouzský ekonomický systém. V minulých volbách působil jako mluvčí Royalové.

Manuel Valls (49 let)
Rodák ze Španělska se ve straně orientuje spíše doprava. Styl jeho politiky je blízký někdejšímu britskému premiérovi Tony Blairovi. Odmítá boj proti globalizaci. Naopak  je silným zastáncem evropské integrace a fandí vstupu Turecka do EU. Ve svém městě ale vedl kampaň proti obchodům, které prodávají halal jídlo (speciálně upravené potraviny pro muslimy).

Zdroj: BBC

O kandidaturu se ucházejí také Manuel Valls, Arnaud Montebourg a Jean-Michel Baylet, ale jsou označováni za kandidáty bez naděje na úspěch, uvedla agentura ČTK.

Úspěch v primárkách se naopak jasně předvídal Dominique Strauss-Kahnovi, kterého však sexuální skandál v New Yorku připravil o post šéfa MMF a v podstatě i o zapojení do volebního klání ve Francii. Tento zkušený francouzský levicový politik je stále vyšetřován v USA, které nesmí opustit.

Socialistům svitla naděje na jeho eventuální návrat do francouzské politiky nedávno, když americká policie zpochybnila důvěryhodnost údajné oběti Strauss-Kahna a exšéfa MMF propustila z newyorského domácího vězení na dobré slovo. Uvažovali dokonce, že kvůli němu protáhnou uzávěrku pro kandidatury, nakonec ale vypršela ve středu o půlnoci (více o spekulacích o jeho návratu zde).

Televize BBC uvedla, že strana možná umožní finančníkovi pozdní kandidaturu, pokud ho tedy americká policie přestane stíhat. Nicméně proti němu stojí poslední průzkumy veřejného mínění, z nichž vyplývá, že většina Francouzů ho v souboji o prezidentský post nechce. Navíc ztratil podporu některých frakcí strany a od minulého týdne čelí žalobě za sexuální napadení i ve Francii.

Primárky jsou ve Francii nevídané

Primárky Socialistické strany (PS) v americkém stylu jsou otevřeny všem registrovaným členům a přívržencům strany. Pro Francii se jedná o nevídaný jev. Vedení strany doufá, že dvoukolového hlasování 9. a 16. října se zúčastní kolem milionu lidí.

Hlavním soupeřem socialistického kandidáta v prezidentských volbách bude kandidát vládního pravicového Svazu pro lidové hnutí (UMP). Tím nejspíš bude opět současný prezident Nicolas Sarkozy, přestože zatím záměr usilovat o druhý mandát neoznámil.

Podle posledních průzkumů by Francouzi viděli raději v čele státu představitele levice. Do dvoukolových prezidentských voleb 22. dubna a 6. května 2012 je však příliš daleko na to, aby se jejich výsledek dal vážně předpovídat.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video