Francouzský exprezident Chirac má jít před soud kvůli korupci

  • 9
Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac zřejmě půjde před soud. Má se zodpovídat z údajné korupce na pařížské radnici v době, kdy byl starostou, napsaly agentury. Chirac šéfoval Paříži v letech 1977 až 1995 a je obviněn z toho, že fiktivně zaměstnával - a platil - své politické soukmenovce.

Podezření se týká celkem 21 lidí, kteří měli na radnici zaměstnaneckou smlouvu - a tudíž dostávali plat - ale ve skutečnosti pracovali pro Chiraka a jeho stranu Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). To by znamenalo, že se exprezident dopustil zpronevěry veřejných peněz.

Chirac vinu popírá. Podle prohlášení, které dnes vydala jeho kancelář, zůstává v klidu a je odhodlán prokázat, že pracovní místa nebyla fiktivní.

Jacques Chirac byl starostou od roku 1977 do roku 1995, kdy vyhrál prezidentské volby a přesunul se do Elysejského paláce. Odtud se stěhoval v květnu 2007 - tehdy ho vystřídal Niclas Sarkozy.

O korupci na radnici se mluvilo už dlouho, ale v době prezidentování chránila Chiraka imunita. Teď by se mohl stát prvním exprezidentem, který musí před soud v kriminální kauze. I tak už je první bývalou hlavou státu za období V. republiky (od roku 1958), jež je takto vyšetřována a obviněna.

Zda ale Chirac nakonec opravdu před soudem skončí, není jisté, připomněla agentura Reuters. O tom, že exprezident (a dalších devět lidí) musí před tribunál, rozhodla vyšetřující soudkyně Xaviere Simeoniová. Neuposlechla tak zářijové doporučení státní prokuratury, jež navrhla vyšetřování zastavit.

Dá se proto čekat, že se teď prokuratura proti nařízení Simeoniové odvolá. Vyšetřovací komora při pařížském odvolacím soudu by pak v proceduře trvající půl roku až rok rozhodla, zda dá za pravdu soudkyni, nebo prokuratuře.

Kvůli čemu vyšetřují Chiraka

Fiktivní místa na pařížské radnici
Případ se soustředí na údajné podvodné financování členů Chirakova Sdružení pro republiku (RPR, dnešní vládní Svaz pro lidové hnutí, UMP) pařížskou radnicí. Podle obvinění měla pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let údajně na výplatní pásce 21 lidí, kteří ve skutečnosti pracovali pro RPR. Straníky tak platili francouzští daňoví poplatníci. Chirac byl již v této záležitosti vyslýchán v červenci 2007.

Úřad pařížského starosty
Případ se týká celkem asi čtyřiceti pracovních míst údajně poskytnutých členům Chirakovy strany RPR nebo jejich příbuzným v úřadu pařížského starosty během období, kdy jej vedli Chirac (1977-1995) a jeho nástupce Jean Tiberi (1995-2001). Kromě Chiraka jsou v této kauze "zpronevěry veřejných fondů", vyšetřováni i bývalí šéfové úřadu starosty.

Další případy související s pařížskou radnicí
Předmětem vyšetřování je i kauza "pusinkovného", jak média nazvala enormní náklady na recepce pořádané starostou, kam byly každý rok zvány tisíce lidí. Taktéž se jedná o soukromé luxusní dovolené Chiraka a jeho rodiny v exotických zemích. Kritizovány byly například i podmínky privatizace pařížské vodovodní sítě, kterou velmi lacino získala firma Lyonnaise des Eaux, v jejímž čele stál tehdy Jérôme Monod, Chirakův blízký přítel. Dále jde i o údajnou úplatkářskou aféru při renovaci pařížských škol.

Clearstream
V této aféře je Chirac podezřelý, že se přes budoucího premiéra Dominiqua de Villepina pokusil "namočit" do skandálu okolo lucemburského peněžního ústavu své odpůrce, především dnešního prezidenta Nicolase Sarkozyho. Podle zfalšovaných výpisů z banky měli dotyční vlastnit nepřiznaná konta v zahraničí. Soudní proces v aféře Clearstream, v němž byl mimo jiné de Villepin obviněn
ze snahy očernit Sarkozyho, byl nedávno uzavřen v Paříži. Konečný rozsudek má být oznámen 28. ledna příštího roku.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video