Francouský list Le Monde

Francouský list Le Monde

Francouzský deník Le Monde koupí tři podnikatelé, Sarkozy zuří

  • 3
Jeden z nejčtenějších francouzských deníků a ikona novinářské nezávislosti, mírně levicový Le Monde, získá ve středu poprvé soukromé majitele. Po 66 letech od vzniku přejde list z rukou redaktorů do rukou soukromníků.

Kupují ho tři bohatí francouzští podnikatelé, pro které redakce včera zvedla ruku, protože šlo o "nejucelenější nabídku".

Nelíbí se to prezidentovi Sarkozymu, který se do prodeje vložil a favorizoval francouzský telekomunikační kolos Orange. Jeden z podnikatelů totiž podporuje socialisty. Redakční radě se podnikatelé líbí, slíbili jí nezávislost. Novináři budou mít ve vedení menšinu, ale právo veta.

Trio podnikatelů je barvité. Jsou to Xavier Niel, miliardář zrozený z internetu a zejména jeho lechtivých stránek, Matthieu Pigasse, bankéř investičního domu Lazard, a Pierre Bergé, průmyslník, investor v umění a životní partner zesnulého návrháře Yvese Saint Laurenta. Bergé při posledních prezidentských volbách sponzoroval Ségolene Royalovou, Sarkozyho socialistickou soupeřku.

Pro snazší pojmenování podnikatele média překřtila na BNP podle příjmení. Jmenuje se tak i jedna velká banka. Další zájemci včera odstoupili. Bylo to španělské vydavatelství deníku El Pais a zmíněný telekomunikační obr Orange, dříve monopol France Telecom.

Šéfredaktorka francouského listu Le Monde Sylvie Kauffmanová (vlevo)

Šéfredaktorka francouzského listu Le Monde Sylvie Kauffmanová (vlevo)

A cena? Le Monde nutně potřebuje 100 milionů eur (2,6 miliardy korun), jinak by do středy zbankrotoval, řekla mluvčí Anne Hartensteinová. Navzdory slíbené nezávislosti znamená převzetí Le Monde "konec jednoho období", řekl Thierry Dussard, profesor z vysoké školy politických studií Sciences Po v Paříži, který se věnuje médiím.

"Realita a kapitalismus nyní dohnaly francouzský tisk," dodal profesor, podle nějž byl Le Monde poslední dinosaurus, v němž se novináři nemuseli ohlížet na zájmy majitele a zisky. "A je to labutí píseň novinářské nezávislosti," podotkl pro AP.

Dosud Le Monde kontrolovali převážně jeho vlastní novináři. Do záchrany se vložil i prezident Sarkozy, který se snažil prodej ovlivnit ve prospěch Orange, v němž má stát většinu. Kritici mu vytýkali, že se chtěl do prezidentské kampaně v roce 2012 zbavit kritiků, jak to dělá od chvíle, kdy přišel do Elysejského paláce. (o Sarkozyho roli v prodeji deníku čtěte více zde)

Podle Dussarda je rozhodnutí novinářů "jasnou protisarkozyovskou reakcí", protože spojení s Orange by bylo pro deník a jeho webové stránky velkým přínosem.

Le Monde

Logo Le Monde

Nejvlivnější francouzský deník Le Monde založil v roce 1944 předválečný poradce československého ministerstva zahraničních věcí Hubert Beuve-Méry na přímou žádost Charlese De Gaulla. Nezávislý deník měl nahradit noviny zdiskreditované za války. Le Monde je považován za středolevicový list, v roce 1981 podpořil kandidaturu socialisty Françoise Mitterranda na prezidenta. Klade důraz na analýzy a komentáře spíš než na zpravodajské pokrytí aktuálních událostí. Jeho čtenost je trochu menší než konkurenčního pravicového deníku Le Figaro. Denně si ho koupí 318 tisíc lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video