Blok pravicových stran nakonec zřejmě o několik křesel ve sněmovně přijde.

Blok pravicových stran nakonec zřejmě o několik křesel ve sněmovně přijde. | foto: Benoit Tessier, Reuters

Francouzské volby vyhrála pravice, triumf se ale nekonal

  • 20
Parlamentní volby ve Francii vyhrála Sarkozyho pravicová strana UMP, ukazují první odhady, které zveřejnila francouzská televize. Oproti všem očekáváním si ale celkově polepšila levice. Prezidentovi se tak budou hůře prosazovat radikální reformy.

Ve Francii se v neděli rozhodovalo o 467 poslaneckých křeslech. Zbývajících 110 bylo rozděleno už v prvním kole minulou neděli, přičemž 107 z nich získala Sarkozyho mateřská strana Svaz pro lidové hnutí (UMP) a její spojenci ze strany Nový střed (NC). Podle průzkumů měl tento blok nakonec získat mezi 380 až 450 křesly.

První odhady výsledků byly oznámeny po 20. hodině, kdy se uzavřely poslední volební místnosti. Hlasovalo se ve volebních obvodech, kde v prvním kole žádný kandidát nezískal nadpoloviční většinu.

Zveřejněné odhady představují pro francouzskou pravici poměrně velké zklamání. Oproti původním 359 křeslům obsadí v 577členném Národním shromáždění i se svými centristickými spojenci nyní zřejmě jen kolem 345 křesel.

Levice si naopak pravděpodobně o 57 míst v zákonodárném sboru polepší. Odhady jí připisují zisk 206 poslaneckých mandátů. Poměr sil mezi pravicí a levicí v dolní sněmovně bude tak oproti očekáváním naopak vyrovnanější než dosud.

Komunisté podle odhadů získali celkem asi patnáct křesel a přišli tak o samostatnou poslaneckou skupinu. Centristické Demokratické hnutí bude mít stejně jako
Zelení asi tři křesla, dvě získalo nacionalistické pravicové Hnutí pro Francii.

První reakce
Předseda vlády François Fillon nedal najevo zklamání a označil výsledek voleb za "jasnou volbu umožňující realizaci projektu Nicolase Sarkozyho". Řekl, že nový parlament se sejde už v červenci k jednání o reformách, které Sarkozy prosazuje a které se týkají mimo jiné daní, školství, povinné minimální služby během stávek nebo imigrace.

Představitelé Socialistické strany v prvních reakcích zdůraznili především to, že očekávaná pravicová vlna nebo přímo pravicové "tsunami" nepřišly. "Mezi dvěma koly parlamentních voleb si voliči zřejmě něco uvědomili," řekla bývalá prezidentská kandidátka socialistů Ségolene Royalová.

Kampaň zřejmě zabrala
Konečný výsledek zřejmě ovlivnila intenzivní kampaň levicové a centristické opozice zdůrazňující riziko, které by podle ní pro demokracii znamenala drtivá převaha jedné strany, a také to, že vláda tento týden ohlásila úmysl zvýšit daň z přidané hodnoty.

Ministr obrany Hervé Morin, vůdce nově vytvořeného Nového středu (NC), který je spojencem UMP, ale také řekl, že se na výsledku podepsala demobilizace pravicových voličů, kteří se domnívali, že vysoké vítězství je předem jasné.

Nedělního hlasování se zúčastnilo jen něco přes šedesát procent zapsaných voličů, tedy přibližně stejně jako před týdnem kola prvního.

O poslanecké křeslo přišel muž číslo dvě ve vládě Alain Juppé, který kandidoval v Bordeaux a který už oznámil, že kvůli volebnímu neúspěchu z vlády odejde.

V hlasování dále neuspěli například bývalý ministr socialistické vlády Jean-Pierre Chevenement nebo ještě nedávný ministr kultury Renaud Donnedieu de Vabres.

Výsledky voleb budou známy ještě během večera, nebo v noci. Nové Národní shromáždění by se mělo poprvé sejít asi 26. června.

Nedělním hlasováním skončil pro Francouze volební maraton, který začal už před dvěma měsíci prvním kolem prezidentských voleb.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue