Mohammad Merah na rok a půl starých záběrech, na kterých řádí v BMW.

Mohammad Merah na rok a půl starých záběrech, na kterých řádí v BMW. | foto: Reuters

V Pákistánu jsem byl jako turista, nakukal Merah tajné službě

  • 50
Francouzské tajné služby čelí ostré kritice, že nedokázaly zabránit vražednému řádění Mohammeda Meraha. Vyšlo najevo, že protiterorističtí agenti islámského radikála naposledy vyslýchali v prosinci a Merah měl zakázán vstup na území Spojených států.

Úřady ve čtvrtek připustily, že tajné služby Meraha sledovaly dlouhé roky. Pracovníci agentury DCRI zaměřující se na vnitřní bezpečnost ho naposledy vyslýchali v prosinci minulého roku kvůli jeho výletům do Afghánistánu a Pákistánu.

Tam ho na konci roku 2010 zadržela na silnici policejní hlídka. Americká armáda upozornila francouzskou tajnou službu, která ho poslala zpátky domů. V srpnu minulého roku Merah navštívil Pákistán, o dva měsíce později ale chytil žloutenku a musel se vrátit.

Merahova kamera

Mohammed Merah policistům během obléhání tvrdil, že nahrávky svých zločinů umístil na internet. Vraždy si nahrál na kameru GoPro, kterou měl připevněnou na těle. Vodotěsnou kameru s širokoúhlým objektivem používají často sportovci. Vyšetřovatelé neví, jak, kdy a kam nahrávky umístil a jestli to skutečně udělal. Záznam už policie viděla a je údajně značně drastický. Ukazuje, že Merah při vraždě prvního výsadkáře 11. března křičel: "Zabil jsi mé bratry, teď zabiju já tebe." Při útoku na trojici výsadkářů v Montaubanu vykřikl "Allahu akbar" a začal střílet.

Podle listu Le Monde podstoupil v odlehlých horách Vazíristánu výcvik s radikály z Islámského hnutí Uzbekistánu. Jeho kontakty s islamisty však zřejmě byly jen letmé. Údajně navštívil také Sýrii, Irák a Jordánsko. Když ho ale vyslýchala francouzská tajná služba, Merah tvrdil, že v Pákistánu byl jen jako turista, a agentům ukázal fotografie, které tam pořídil.

Byl to osamělý vlk, hájí se ministr

"Nelze říci, že by tomuto velmi zvláštnímu turistovi věnovali moc pozornosti," řekl listu The Times bezpečnostní expert Francois Heisbourg. Merahův bratr Abdelkader byl tajným službám navíc znám jako extremista s napojením na islamistické sítě, který se radikalizoval v islámské škole v Káhiře.

Abdelkadera, který je od středy ve vazbě, nyní vyšetřovatelé podezírají, že mohl sehrát roli v plánování útoků. Podle francouzského deníku Le Point policistům řekl, že je hrdý na to, jak jeho bratr zemřel. Nicméně popřel, že by o vražedných plánech svého bratra cokoli věděl.

Merah se po zadržení v Afghánistánu dostal na seznam lidí podezřelých z terorismu, kteří mají zakázáno vstoupit na palubu letadla mířícího do Spojených států. Francouzská i světová média proto tajné služby kritizují, že Meraha nezačaly na základě těchto indicií sledovat a neodposlouchávaly jeho telefon.

"Chápu, že se lidé mohou ptát, jestli tajné služby někde neudělaly chybu. Musí se to objasnit," řekl podle BBC francouzský ministr zahraničí Alain Juppé. Ministr vnitra Claude Guéant, pod jehož kompetenci DCRI spadá, nařčení z neschopnosti svých podřízených odmítá.

Tajné služby podle něj sledují mnoho extremistů a proti takovým izolovaným případům, jako je Merah, se lze jen velmi těžko bránit. "Tito osamělí vlci jsou obávaní protivníci," řekl ministr. Někteří představitelé opozice už ale žádají jeho rezignaci.

Víra v návrat kalifátu

Úřady se hájí, že Meraha neměly důvod nechat sledovat, protože nebyl nikdy napojen na žádnou radikální islamistickou skupinu a do Afghánistánu a Pákistánu se vypravil na vlastní pěst.

Podle francouzského prokurátora Francoise Molinse byl Merah v islámském radikalismu samoukem a základy svého přesvědčení točícího se kolem salafismu a víry v návrat světa islámského kalifátu nabral ve vězení pro mladistvé. "Nešel obvyklou cestou využívající prostředníky nebo skupiny známé úřadům. Vydal se vlastní cestou," řekl podle ČTK francouzský prokurátor Francois Molins.

Meraha zastřelil policejní odstřelovač ve čtvrtek dopoledne po více než třicetihodinovém obléhání domu, ve kterém se zabarikádoval. Třiadvacetiletý mladík s alžírskými kořeny se policii přiznal, že v pondělí zastřelil tři děti a rabína před židovskou školou v Toulouse.

Přihlásil se také k vraždám tří parašutistů v okolí města na jihozápadě Francie. Podle svých slov se chtěl pomstít za smrt palestinských dětí, vojenské angažmá Francie v Afghánistánu a zákaz nošení muslimských šátků.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video