(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Profimedia.cz

Francouzské školy odmítají přijímat malé Romy. Jejich přihlášky ignorují

  • 479
Romské děti ve Francii mají omezený přístup do základních škol. Úřady mnohdy jejich zápis záměrně blokují, ignorují jejich přihlášky nebo po rodičích vyžadují nepovinné dokumenty. Základní vzdělání se proto nedostává více než polovině malých Romů. Vyplývá to z průzkumu organizace European Roma Rights Centre (ERRC).

Francouzské školy neplní zákonnou povinnost poskytovat vzdělání romským migrantům. „Odmítnutí zapsat dítě do školy je přímým porušením národních i mezinárodních závazků Francie. Ohrožuje budoucnost dítěte a dál tím prohlubuje vyloučení romských komunit,“ uvedl Rob Kushen, ředitel neziskové organizace European Roma Rights Centre.

Cílem výzkumu bylo zjistit, jaký je stav vzdělávání v romských osadách v okolí Paříže, Lille a Marseille. Většina Romů žijících v těchto vesnicích pochází z Rumunska a do Francie se přestěhovala poté, co jejich země v roce 2007 vstoupila do Evropské unie.

„Co se mě týče, udělala jsem všechno proto, aby se moje dítě mohlo zapsat do školy. Dodali jsme všechny potřebné doklady. Starosta to ale zablokoval. S romskými dětmi zachází rozdílně,“ cituje ERRC jednu z matek z města Aulnay-sous-Bois.

Školy ve Francii navštěvuje méně než polovina romských dětí. V šedesáti procentech případů jejich zápis blokují místní úřady, většinou starostové měst.

Úřady odmítají, že by k diskriminaci romských školáků docházelo. Podle ERRC však místní úředníci a starostové záměrně odkládají žádosti o přijetí, přestože ve Francii je školní docházka povinná pro všechny děti ve věku od 6 do 16 let.

Diskriminace dětí je součástí „politiky vyhánění“ Romů

„Někdy po rodinách chtějí i doklady, které by žádat neměli, například doklad o bydlišti nebo očkovací průkaz. Podle francouzského práva je však zapotřebí pouze jeden dokument, tím je občanský průkaz. Školy často na žádosti o přijetí vůbec nereagují,“ říká Erika Brodorová, která se na výzkumu podílela. „Když pak dítě s matkou žebrá na ulici, může to být právě proto, že ho starosta odmítl přijmout do školy,“ dodává.

Zpráva dále uvádí, že dvacet tisíc Romů ve Francii je vystavováno „diskriminaci a stereotypizaci, která ústí k porušování jejich práv“.

Ministr vnitra Manuel Valls před časem vyvolal kontroverzi, když prohlásil, že většina Romů, kteří žijí v provizorních táborech na okrajích francouzských měst „nemají v úmyslu se integrovat“ a měli by se vrátit do svých původních zemí.

Socialistická vláda prezidenta Francois Hollandea pokračuje v demolování romských osad, které započala již předchozí konzervativní vláda Nicolase Sarkozyho.

Podle další výzkumnice ERRC Manon Fillonneauové odmítání přijímat romské žáky souvisí s touto „politikou vyhánění“ Romů ze země.

Vlnu kritiky loni vyvolal případ patnáctileté romské dívky, kterou cizinecká policie zadržela na školním výletě a odtud ji rovnou deportovala do Kosova, kde se narodila (o případu čtěte zde).

Dalším případem z konce června byl brutální útok na šestnáctiletého chlapce na severním předměstí Paříže. Dav lidí ho kvůli podezření z krádeže zbil do bezvědomí a mladík skončil v kómatu (více čtěte zde).


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video