(Ilustrační fotografie)

(Ilustrační fotografie) | foto: Reuters

Francouzské město nepohřbilo romské dítě. Hřbitov prý není pro neplatiče

Pobouření vyvolalo ve Francii rozhodnutí starosty města Champlan zakázat pohřbení romské holčičky na obecním hřbitově. Podle hlavy samosprávy mají přednostní právo na místo posledního odpočinku ti, kteří platí daně. Starosta se brání, že jeho slova byla vytržena z kontextu.

Romská holčička, jejíž rodina údajně žije v romské osadě nedaleko dvouapůltisícového městečka Champlan, asi dvacet kilometrů jižně od Paříže, zemřela 26. prosince na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Holčička se narodila 14. října loňského roku a když ji matka přišla nakrmit brzo ráno 26. prosince, dívka byla mrtvá.

Podle pohřební služby, která se na žádost rodiny zesnulé obrátila na radnici Champlanu, starosta pohřbení odmítl, a to bez jakéhokoli vysvětlení. „Není povinen se ospravedlňovat, ale podobné odpovědi jsou velmi vzácné,“ řekl šéf pohřebního ústavu v obci Corbeil Julien Guenzi.

Podle Le Parisien rozhodnutí starosta Christian Leclerc zdůvodnil tím, že na obecním hřbitově dochází volná místa, a přednostně ho tak získají lidé, kteří platí v místě daně.

Leclerc po zveřejnění případu řekl agentuře AFP, že jeho slova byla vyňata z kontextu a že se stal obětí špatné interpretace. Uvedl také, že v den, kdy se romská rodina obrátila na radnici, byl na dovolené a že ho v této otázce zastupovala osoba bez zkušenosti s podobnou problematikou.

„Došlo k chybě v interpretaci při procesu rozhodování. Měli jsme na výběr mezi obcemi Corbeil a Champlan. Dal jsem ve středu ráno souhlas (po telefonu) k oběma variantám. Mám textovou zprávu, která to dokazuje. Je to vše nafouknuté. Opravdu mě moc mrzí, že to dostalo takový rozměr,“ prohlásil starosta, který rodině nabídl kondolenci.

Pohřeb bude v pondělí

Hrobové místo k pohřbení zesnulé Romky už nabídl starosta nedalekého města Wissous Richard Trinquier. Tamní hřbitov prý přijme tělo Romky stejně jako kohokoli jiného. „Každý má právo na slušný pohřeb,“ uvedl. Postup svého kolegy v úřadu označil za „nepochopitelný“ a „nehumánní“. Pohřeb by se měl nakonec konat toto pondělí.

Kritiky se Leclerc dočkal také ze strany aktivistů bojujících za větší solidaritu s Romy. Chování hlavy Champlanu označili za případ „rasismu, xenofobie a stigmatizace“. „Tváří v tvář smrti bychom si měli být všichni rovni,“ uvedl k případu poslanec francouzského parlamentu za zelené François de Rugy.

Oficiální nezávislý ochránce občanských práv Jacques Toubon řekl, že je připraven se případem zabývat, ale že nejprve musí mít k dispozici veškeré informace.

Přítomnost Romů z východní Evropy, především z Rumunska a Bulharska, je ve Francii žhavým politickým tématem. Země prosazuje jeden z vůbec nejpřísnějších postupů proti romským imigrantům, včetně pravidelné likvidace jejich táborů a nucené deportace do zemí původu. Proti tomu však protestují ochránci lidských práv.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue