Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová (16. června...

Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová (16. června 2015). | foto: Reuters

Nejezte Nutellu, vyzvala francouzská ministryně. Chce zachránit planetu

  • 313
Francouzská ministryně životního prostředí Ségolène Royalová vyzvala Francouze, aby přestali jíst sladkou pomazánku Nutella. Společnost Ferrero, která ji vyrábí, podle ministryně totiž používá příliš mnoho palmového oleje, což ohrožuje životní prostředí. Bojkot Nutelly tak podle Royalové může zachránit planetu.

„Přestaňte jíst Nutellu, zachraňte planetu,“ řekla Royalová v pondělní televizní debatě. Používání palmového oleje podle ministryně vyvíjí tlak na přeměnu tropických lesů na palmové plantáže a způsobilo už rozsáhlé odlesnění například v Indonésii či Malajsii.

„Kvůli masivnímu odlesňování musíme přesadit spousty stromů, což rovněž vede ke globálnímu oteplování,“ dodala socialistická ministryně ve vládě Manuela Vallse. Společnost Ferrero by podle ní měla palmový olej ve svých výrobcích nahradit surovinou šetrnější k životnímu prostředí.

Italská společnost Ferrero odmítla výroky Royalové komentovat. Uvedla pouze, že používání palmového oleje „se nevylučuje s respektem k životnímu prostředí a (místnímu) obyvatelstvu“. Společnost se prý účastní několika projektů podporujících udržitelnost pěstování olejných palem.

Téměř 80 procent palmového oleje, který Ferrero používá, pochází z Malajsie. Zbytek je z Papuy Nové Guiney, Indonésie a Brazílie, uvedl server Jakarta Post.

Ministryni čeká složitý úkol, Francouzi Nutellu milují

Přesvědčit Francouze, aby přestali jíst Nutellu, bude náročný úkol. Hned po Němcích jsou totiž jejími největšími konzumenty na světě, píše The Local. Pár ze severní Francie chtěl po Nutelle dokonce v lednu pojmenovat své dítě, soud mu to však zakázal.

Není to poprvé, co Nutella ve Francii vzbuzuje vášně. Na konci roku 2012 se tamější senátoři pokusili zavést takzvanou nutellovou daň, tedy 300procentní daň na výrobky obsahující palmový olej a další rostlinné oleje. Důvodem byl údajný vliv na nárůst výskytu obezity v populaci i negativní vliv na životní prostředí.

Světový fond na ochranu přírody uvádí, že rozšiřování plantáží olejných palem vede k devastaci tropických deštných lesů, zejména v jihovýchodní Asii. Způsobuje erozi půdy, zvýšení produkce skleníkových plynů a také úhyn chráněných druhů živočichů. Produkce palmového oleje se ale významnou měrou podílí na zaměstnanosti a ekonomickém rozvoji dotčených států.

Palmový olej se přidává do různých potravinářských výrobků, od stolních olejů přes margaríny až po sladkosti. Kromě toho je ale přísadou do mýdel, šamponů a další kosmetiky.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video