Francouzi začali stavět největší loď dějin

Ve středu minulého týdne byla zahájena práce na stavbě historicky největší lodi pro přepravu cestujících. Queen Mary II svou délkou 345 metrů překoná výšku Eiffelovy věže o téměř padesát metrů a vysoká bude jako budova o dvaceti třech patrech. Ve své třídě nebude mít konkurenci. Loď bude na své palubě přepravovat 2620 pasažérů z Evropy do Ameriky a obráceně.

Turisté budou mít k dispozici nejluxusnější ubytování a nepřeberné služby. O provoz lodi a pohodlí cestujících se bude starat 1250 členů posádky. Atlantský oceán překoná při maximální rychlosti 30 námořních mil (přibližně 56 kilometrů za hodinu) v šesti dnech.

Konstrukci plavidla provádí loděnice Chantiers de l'Atlantique v západofrancouzském přístavu Saint-Nazaire. Manažer projektu Alain Crouzols popisuje plán jako "mimořádně odvážný podnik". Francouzské loděnice vyhrály v listopadu 2000 výběrové řízení o zakázku na stavbu lodi v souboji se severoirskou společností Harland and Wolff. Je to největší kontrakt, který kdy francouzská firma uzavřela.

Queen Mary II není jen největší, ale i nejdražší lodí historie. Její cena dosahuje 780 milionů dolarů. Projekt má velký dopad na lokální ekonomiku v západní Francii.
Vzniklo tisíc míst pro práci přímo v loděnicích a dalších šest tisíc u subdodavatelů.
Stavba Queen Mary II pomohla výrazně oživit francouzský loďařský průmysl, který v posledních letech skomíral.

Chantiers de l'Atlantique znovuvydobylo pozici světové jedničky ve stavbě linkových plavidel. Nyní může vybudovat pět až šest lodí za rok, před čtyřmi roky stihla pouze dvě. Objednávky má nyní loďařská firma až do roku 2004, obrat se za poslední tři roky ztrojnásobil, provozní náklady se přitom snížily o třetinu. Nedávné úvahy o zániku firmy jsou zapomenuty.

Queen Mary II bude patřit britké lodní společnosti Cunard, která vlastnila linkové lodi Queen Mary a Queen Elizabeth. Poslední loď ve vlastnictví Cunardu Queen Elizabeth II stále slouží. Queen Mary II je první lodí patřící Cunardu, která je postavena mimo území Britských ostrovů.

Přesto bude nést námořní vlajku Velké Británie. Jejím domácím přístavem se stane jihoanglický Southampton. Sklouznout do vln má gigant poprvé v červenci 2002 a Cunard slibuje v Saint-Nazaire uspořádání velkolepé oslavy. Koncem roku 2003 se pak plně funkční Queen Mary II objeví v Southamptonu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video