Bojovníci SDF nedaleko severosyrského města Manbidž (13. června 2016)

Bojovníci SDF nedaleko severosyrského města Manbidž (13. června 2016) | foto: Reuters

Komanda Francouzů pomáhají proti IS v Sýrii, Asad se zlobí i na Němce

  • 205
Pozice Islámského státu v severní Sýrii je stále složitější. Islamisty ovládaný koridor k turecké hranici se ztenčil na 25 kilometrů, jeden z opěrných bodů džihádistů, město Manbidž, je obklíčené milicemi převážně kurdské koalice SDF. Na zemi jim pomáhají francouzské speciální síly a podle Damašku též Němci.

Po Američanech jsou Francouzi, pro kterou byla mezi světovými válkami Sýrie mandátním územím - druhou potvrzenou západní velmocí, která připustila vyslání elitních jednotek na pomoc silám koalice SDF.

Tu tvoří převážně syrští Kurdové, jsou v ní ale také asyrští křesťané či sunnitští Arabové. Právě ti - a ne Kurdové - by měli stát v čele ofenzívy u Manbidže, protože Turecko dalo jasně najevo, že se nesmíří s tím, aby oblast ovládli Kurdové.

To, že SDF má v bojích na severu Sýrie podporu Francouzů, lze brát za potvrzené - připustil to ostatně mluvčí francouzské armády Gilles Jaron a ve stejném duchu hovořil ministr obrany Jean-Yves Le Drian. Nasazení Francouzů podle všeho odpovídá způsobu nasazení amerických speciálů - poskytují zejména radu a výcvik.

Koalice SDF získala od začátku června rozsáhlá území na západ od Eufratu (světle žlutá barva), syrské vládní síly se zase probily blíže k Rakká (jasně červená). Islámskému státu hrozí odříznutí od turecké hranice. Zdroj: Institute for the Study of War

Syrská vláda se proti nasazení vojsk cizích států na svém území - bez svolení Damašku - ohradila. Státní média uvedla, že vláda silně odsuzuje přítomnost „francouzských a německých sil v Kobani a Manbidži“. „Sýrie (...) to pokládá za výslovnou a neoprávněnou agresi proti syrské suverenitě a nezávislosti,“ citovala podle Reuters agentura SANA syrské ministerstvo zahraničí.

Zmínka o německých jednotkách je poměrně překvapivá, Berlín ji odmítá. „V Sýrii nejsou žádné německé speciální síly. Obvinění je falešné,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany.

Hra o budoucí uspořádání Sýrie?

Zmínky o zahraničních silách působících na území SDF nicméně přispívají k debatám o možném budoucím politickém uspořádání Sýrie, až bude Islámský stát poražen - a pokud se podaří zastavit boje mezi dalšími protivládními frakcemi a režimem v Damašku.

Rusy podporovaná syrská vláda totiž dává najevo, že si hodlá nárokovat celé území Sýrie - ale Kurdové na severu země se snaží získat mezinárodní podporu pro - minimálně - silnou autonomii Rojavy, jak se jejich území nazývá. Čas od času se tak hovoří o možné budoucí federalizaci Sýrie, což ale Asadova vláda odmítá.

Irácká ztráta u Mosulu

Na další frontě bojů proti Islámskému státu - u severoirácké metropole Mosul, které je největším městem v držení džihádistů - zaznamenaly ztrátu irácké vládní síly. Irácké ministerstvo obrany uvedlo, že zde odstřelovač IS zabil vysoce postaveného armádního důstojníka, velitele jedné z brigád irácké armády Ahmada Badra Luhajbího.

Střelec si důstojníka našel během operace, jejímž cílem bylo dobytí vesnice jižně od Mosulu, uvedla agentura ČTK. Iráčané jej plánují výhledově ovládnout, až budou mít zbytek země pod kontrolou. Aktuálně se bojuje o Fallúdžu, velké město ležící západně od Bagdádu.

Radikál z Islámského státu nedávno u Mosulu zabil kurdského generála, který kdysi vystudoval medicínu v Československu (více o útoku jsme psali zde).

V souvislosti s boji u Mosulu oblast nově opustilo přes čtrnáct tisíc Iráčanů, uvedl Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video