Francouzi transplantovali soběstačné umělé srdce, stačí mu malá baterie | foto: Carmat

Francouzi transplantovali soběstačné umělé srdce, stačí mu malá baterie

  • 13
Ve Francii byl pacientovi implantován nejnovější typ plnohodnotného umělého srdce. Uvedla to společnost Carmat, která krevní čerpadlo vyvinula. Pacient je po operaci v pořádku, o úspěšnosti zákroku však podle lékařů rozhodnou až následující měsíce. Nový model srdce má pacientovi umožnit větší mobilitu a nezávislost na pobytu v nemocnici.

Unikátní operace proběhla ve středu. Umělé srdce dostal pacient trpící srdeční nedostatečností v pařížské nemocnici Georgese Pompidoua. "Tato první transplantace proběhla uspokojivě," oznámila společnost Carmat. Pacient je nyní pod lékařským dohledem, je při vědomí a komunikuje s rodinou.

"Máme z této první implantace radost, ovšem na závěry je příliš brzy, protože jde o jednu implantaci a od chirurgického zákroku uplynula zatím příliš krátká doba," zdůraznil generální ředitel firmy Carmat Marcello Conviti.

Prototyp umělého srdce je podle společnosti Carmat vizí budoucnosti v oblasti kardiochirurgie. Komplexní přístroj z polymerů a organických tkání totiž přímo v těle pacienta dokáže v plné míře plnit funkci skutečného srdce, a to díky soustavě senzorů regulujícím srdeční tep a příliv krve.

Umělé srdce váží 900 gramů a je tedy třikrát těžší než průměrné srdce zdravého člověka. Pohání ho externí baterie, kterou musí mít pacient stále při sobě, a kompaktní řídící jednotka. Jiné omezení ani nutnost trvalého připojení na další zařízení však pacienta nelimituje. Vývojáři předpokládají, že první model umělého srdce by měl být bez jiných komplikací funkční po dobu až pěti let, píše agentura Reuters.

Kvůli velikosti umělého srdce se předpokládá, že bude nejprve transplantováno mužům, společnost Carmat však slibuje, že v budoucnu pomocí několika úprav sestrojí i srdce určené pro ženy a pacienty menšího vzrůstu.

Je to vylepšený model, tvrdí Pirk

Kardiochirurg Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEM, však nadšení z úspěšné transplantace mírní. Podle něj se jedná jen o přirozenou evoluci, spíše než o velký skok v oblasti transplantace srdce.

"Je to vylepšený model, o jeho funkčnosti rozhodne až budoucnost. Dělá se to sice mnohem méně, než levostranná srdeční podpora, ale dělá se to léta," uvedl Pirk pro iDNES.cz. Limitace plnohodnotného srdce podle něj spočívá také v tom, že má uvnitř sebe narozdíl od běžněji používaných čerpadel umělé chlopně. "Ty nevydrží věčně. Klasické čerpadlo, které jsme použili například u pana Halíka, taková omezení nemá a vydrží teoreticky nekonečně dlouho," vysvětlil Pirk a připomněl tak případ Jana Halíka, kterému v IKEMu při unikátní operaci nahradili srdce dvojicí čerpadel (více o transplantaci zde).

Systém umělého srdce od společnosti Carmat je mobilní a pacienta téměř neomezuje.

Pirkova slova po úspěšně provedené operaci potvrdil i přední pařížský kardiolog Patrick Nataf, výhody nového modelu umělého srdce však lze najít jinde. "Podobná zařízení už máme mnoho let, ani jedno z nich však neposkytuje takovou svobodu pro pacienta. Nový typ umělého srdce mu poskytuje větší volnost a nezávislost," uvedl Nataf.

Společnost Carmat uvedla, že by chtěla během následujícího roku provést další operace. Už v roce 2015 by svůj model umělého srdce ráda uvedla na světový trh. Pochopitelně se však nebude jednat o levnou záležitost. Cena umělého srdce by se měla podle prvních odhadů pohybovat kolem 140 až 180 tisíc eur (až pět milionů korun).

Umělá srdce zachraňují pacienty už 46 let

Mimo společnosti Carmat jsou největšími hráči na poli vývoje umělého srdce SynCardia Systems a Abiomed ze Spojených států. Umělé srdce od společnosti SynCardia Systems je v současné době jediným takovým srdcem, které má atestaci pro použití jak v USA, tak ve státech Evropské unie. Dosud bylo transplantováno asi 1 200 pacientům. Žádnému z nich však nesloužilo déle než čtyři roky.

Úplně první umělé srdce na světě bylo u pacienta úspěšně použito v USA před 46 lety. Za tu dobu doznala mechanická srdeční podpora, jak se odborně umělé srdce nazývá, velkého rozvoje. Mechanické srdeční podpory jsou krátkodobé a dlouhodobé. Krátkodobá podpora je mostem k zotavení srdce například po operaci srdečního onemocnění. Dlouhodobá podpora je pak překonáním doby k transplantaci. V bohatších zemích pak může být také definitivním řešením pro lidi s nezvratným srdečním selháním, když jiné obtíže vylučují transplantaci.

Nejrozšířenější umělé srdce má dvě části, obě zůstávají mimo tělo pacienta. Jsou to umělé srdeční komory s kanylami a pohonná a řídicí jednotka. Selhávající srdce pacienta zůstane v hrudníku a pomocí speciálních trubiček jsou k němu připojeny dvě čerpací komůrky, každá nahrazuje jednu srdeční komoru. Trubičky jsou vyvedeny břišní stěnou a zhruba v pase má pacient dvě komůrky velké asi jako zploštělý pomeranč. Pohon je zajišťován mechanicky.

Jak funguje systém umělého srdce od společnosti Carmat:


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video