Francouzské bagety patří k symbolům galské země

Francouzské bagety patří k symbolům galské země | foto: Profimedia.cz

Krize dostihla i zmlsané Francouze, začali kupovat den staré bagety

  • 27
Když se řekne Francie, mnozí si představí Eiffelovku, trikoloru a křehké dlouhé bagety. A právě čerstvé voňavé pečivo má nyní v zemi galského kohouta namále. V zemi sužované krizí otevřeli první pekárnu, kde prodávají den staré pečivo. Vyjde levněji.

Tvrdá nebo gumová bageta v obchodě je ve Francii považována málem za národní tragédii. V zemi gurmánů si jen málokterý obchodník či majitel restaurace dovolí nabízet staré nebo nekvalitní jídlo. A to se týká hlavně pečiva, jímž Francouzi doprovázejí téměř každé jídlo.

Jenže Francie se stejně jako řada dalších zemích Evropské unie potýká s hospodářskou krizí, veřejný dluh dosahuje obřích rozměrů a okolo deseti procent obyvatel je v pětašedesátimilionové zemi bez práce.

Není proto divu, že mnozí začali spořit a podle reportáže francouzského deníku Le Parisien se šetření dotklo i žaludků francouzských strávníků. V jihofrancouzském městě Nîmes v oblasti Provence tento týden otevřeli pekárnu, která prodává jen staré pečivo (takzvané a ještě nedávno opovrhované Pain de la Veille, doslova včerejší chléb).

Obchod patří společnosti, která vlastní i většinu běžných pekáren ve městě. V této prostě chtěla využít přebytečného pečiva, které ji nyní zbývá. Ve Francii se stále denně prodá okolo 25 milionů čerstvých baget, přesto pekaři pociťují jistý úbytek v prodeji.

Pekárna se starým pečivem nabízí kromě baget i některé sladké zákusky. Klientům radí, aby si včerejší pečivo rozpekli v troubě. Podle deníku si sami prodavači v pekárně dělají z den starého pečiva legraci, do obchodu nicméně každý den zavítá celá řada občanů Nîmes. Město totiž hlasí jednu z nejvyšších nezaměstnaností v zemi.

Nîmes, Francie

Nîmes, Francie


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video